











The Morphy Richards 100744 1.5 Litres Signature Matt Jug Kettle in Black is a stylish and practical addition to any kitchen. With a sleek matte black finish, this kettle not only looks great on your countertop but also provides efficient performance for all your boiling needs.
Key features include:
- 1.5 litre capacity - perfect for making multiple cups of tea or coffee at once
- Rapid boil technology - boils water quickly and efficiently
- 360 degree rotational base - easy to use for both left and right-handed users
- Removable limescale filter - ensures your drinks are free from any impurities
- Water level indicator - easily see how much water is in the kettle
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Jug Kettles |
| Width | 16.7 cm |
| Height | 26.8 cm |
| Product Dimensions | 26.8cm x 16.7cm x 23.7cm |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Morphy Richards |
| Key Feature 1 | 3kW Element |
| Key Feature 3 | One cup indicator to save energy |
| Key Feature 2 | Rapid Boil Feature |
| GTIN | 5011832070487 |
| Colour | Black |
| Model Number | 100744 |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Kettle |
| Weight | 1.31 kg |
| Warranty Information | register product with 28 days of purchase at https://www.morphyrichards.co.uk/pages/product-registration |
| Shipping Height | 24 cm |
| Shipping Weight | 1.58 kg |
| Shipping Width | 19.8 cm |
| Shipping Depth | 24.4 cm |
| Cord Wrap | Yes |
| Cordless | Yes |
| Depth | 23.7 cm |
| Additional Information | Calming blue lights, Easy-view water window, 360-degree base allows you to dock from any direction with ease. |
| Capacity | 1.5 L |
| Features | 3kW Element, Rapid Boil Feature, One cup indicator to save energy |
Morphy Richards 100744 1.5 Litres Signature Matt Jug Kettle - Black
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

