











The Morphy Richards 100704 1.5 Litres Signature Matt Jug Kettle in Moonlight White is a stylish and functional addition to any kitchen. With a sleek matte finish and a generous 1.5 litre capacity, this kettle is perfect for making hot drinks for the whole family.
Key features of the Morphy Richards 100704 1.5 Litres Signature Matt Jug Kettle include:
- 1.5 litre capacity - perfect for making multiple cups of tea or coffee at once
- Matte finish - adds a modern and sophisticated touch to your kitchen
- 360-degree cordless base - easy to use for both left and right-handed users
- Boil-dry protection - automatically switches off when the kettle is empty to prevent damage
- Removable limescale filter - easy to clean and maintain for optimal performance
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Jug Kettles |
| Width | 16.7 cm |
| Height | 26.8 cm |
| Product Dimensions | 26.8cm x 16.7cm x 23.7cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Morphy Richards |
| Key Feature 1 | 3kW Element |
| Key Feature 3 | One cup indicator to save energy |
| Key Feature 2 | Rapid Boil Feature |
| GTIN | 5011832070760 |
| Colour | White |
| Model Number | 100704 |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Kettle |
| Weight | 1.31 kg |
| Warranty Information | register product with 28 days of purchase at https://www.morphyrichards.co.uk/pages/product-registration |
| Shipping Height | 24 cm |
| Shipping Weight | 1.58 kg |
| Shipping Width | 19.8 cm |
| Shipping Depth | 24.4 cm |
| Cord Wrap | Yes |
| Cordless | Yes |
| Depth | 23.7 cm |
| Additional Information | Calming blue lights, Easy-view water window, 360-degree base allows you to dock from any direction with ease. |
| Capacity | 1.5 L |
| Features | 3kW Element, Rapid Boil Feature, One cup indicator to save energy |
| Type | Cordless |
| Capacity (Litre) | 1.5 |
Morphy Richards 100704 1.5 Litres Signature Matt Jug Kettle - Moonlight White
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

