













The Morphy Richards 100132 1.5 Litres Venture Pyramid Rapid Boil Kettle in Cream is a stylish and efficient addition to any kitchen. With a generous 1.5 litre capacity, this kettle is perfect for making multiple cups of tea or coffee at once. The rapid boil technology ensures your hot drinks are ready in no time, saving you time and energy.
Key features of the Morphy Richards 100132 kettle include:
- Rapid boil technology for quick and efficient boiling
- 1.5 litre capacity, perfect for families or gatherings
- Stylish cream design adds a touch of elegance to your kitchen
- Easy-to-use lid for convenient filling and pouring
- 360-degree rotational base for ease of use
| Colour Group | Cream |
|---|---|
| Product Range | Jug Kettles |
| Width | 22 cm |
| Height | 28.5 cm |
| Product Dimensions | 28.5cm x 22cm x 24.5cm |
| Colour | Cream |
| Manufacturer | Morphy Richards |
| Key Feature 1 | Easy View Water Gauge |
| Key Feature 3 | Rapid Boil Feature |
| Key Feature 2 | 3kW Element |
| GTIN | 5011832070227 |
| Colour | Cream |
| Model Number | 100132 |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Kettle |
| Weight | 1.19 kg |
| Warranty Information | register product with 28 days of purchase at https://www.morphyrichards.co.uk/pages/product-registration |
| Shipping Height | 29.2 cm |
| Shipping Weight | 1.42 kg |
| Shipping Width | 26 cm |
| Shipping Depth | 26 cm |
| Cord Wrap | Yes |
| Cordless | Yes |
| Depth | 24.5 cm |
| Additional Information | Timeless pyramid silhouette and vintage finish, Easy view water window, Removable limescale filter, Built-in cord tidy |
| Capacity | 1.5 L |
| Features | Easy View Water Gauge, 3kW Element, Rapid Boil Feature |
| Type | Cordless |
| Capacity (Litre) | 1.5 |
Morphy Richards 100132 1.5 Litres Venture Pyramid Rapid Boil Kettle - Cream
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

