













Introducing the Morphy Richards 100131 1.5 Litres Venture Pyramid Rapid Boil Kettle in sleek black. This kettle combines style and functionality to provide you with a quick and efficient boiling experience.
Key features include:
- Rapid Boil Technology - Boil water in no time with the powerful rapid boil feature.
- 1.5 Litre Capacity - Perfect for making multiple cups of tea or coffee for you and your guests.
- 360 Degree Swivel Base - Easily lift and pour from any angle with the convenient swivel base.
- Removable Limescale Filter - Keep your water clean and free from impurities with the removable limescale filter.
- Boil-Dry Protection - The kettle automatically switches off when it's empty or the water level is too low to prevent damage.
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Jug Kettles |
| Width | 22 cm |
| Height | 28.5 cm |
| Product Dimensions | 28.5cm x 22cm x 24.5cm |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Morphy Richards |
| Key Feature 1 | Easy View Water Gauge |
| Key Feature 3 | Rapid Boil Feature |
| Key Feature 2 | 3kW Element |
| GTIN | 5011832070210 |
| Colour | Black |
| Model Number | 100131 |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Kettle |
| Weight | 1.19 kg |
| Warranty Information | register product with 28 days of purchase at https://www.morphyrichards.co.uk/pages/product-registration |
| Shipping Height | 29.2 cm |
| Shipping Weight | 1.42 kg |
| Shipping Width | 26 cm |
| Shipping Depth | 26 cm |
| Cord Wrap | Yes |
| Cordless | Yes |
| Depth | 24.5 cm |
| Additional Information | Timeless pyramid silhouette and vintage finish, Easy view water window, Removable limescale filter, Built-in cord tidy |
| Capacity | 1.5 L |
| Features | Easy View Water Gauge, 3kW Element, Rapid Boil Feature |
| Type | Cordless |
| Capacity (Litre) | 1.5 |
Morphy Richards 100131 1.5 Litres Venture Pyramid Rapid Boil Kettle - Black
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

