













The Morphy Richards 100130 1.5 Litres Venture Pyramid Rapid Boil Kettle in Brushed Stainless Steel is a stylish and efficient addition to any kitchen. With a capacity of 1.5 litres, this kettle can quickly boil enough water for multiple cups of tea or coffee.
Key features include:
- Rapid boil technology for quick boiling
- 1.5 litre capacity, perfect for families or entertaining guests
- Brushed stainless steel finish for a modern look
- 360-degree rotational base for easy handling
- Boil-dry protection and automatic shut-off for safety
| Colour Group | Silver |
|---|---|
| Product Range | Jug Kettles |
| Width | 22 cm |
| Height | 28.5 cm |
| Product Dimensions | 28.5cm x 22cm x 24.5cm |
| Colour | Silver |
| Manufacturer | Morphy Richards |
| Key Feature 1 | Easy View Water Gauge |
| Key Feature 3 | Rapid Boil Feature |
| Key Feature 2 | 3kW Element |
| GTIN | 5011832070203 |
| Colour | Stainless steel |
| Model Number | 100130 |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Kettle |
| Weight | 1.19 kg |
| Warranty Information | register product with 28 days of purchase at https://www.morphyrichards.co.uk/pages/product-registration |
| Shipping Height | 29.2 cm |
| Shipping Weight | 1.42 kg |
| Shipping Width | 26 cm |
| Shipping Depth | 26 cm |
| Cord Wrap | Yes |
| Cordless | Yes |
| Depth | 24.5 cm |
| Additional Information | Timeless pyramid silhouette and vintage finish, Easy view water window, Removable limescale filter, Built-in cord tidy |
| Capacity | 1.5 L |
| Features | Easy View Water Gauge, 3kW Element, Rapid Boil Feature |
Morphy Richards 100130 1.5 Litres Venture Pyramid Rapid Boil Kettle - Brushed Stainless Steel
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

