













Introducing the Montpellier MWM814BLW 8kg 1400 Spin Washing Machine in White. This sleek and modern washing machine is designed to make laundry day a breeze with its large capacity and high spin speed.
Key Features:
- 8kg capacity - perfect for medium to large households
- 1400 spin speed - ensures clothes come out drier, reducing drying time
- Multiple wash programs - including quick wash and delicate cycles
- Energy efficient - A+++ rating helps save on energy bills
- LED display - easy to use controls and settings
- Delay start - set the machine to start at a convenient time for you
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Front Loading Washing Machines |
| Width | 59.7 cm |
| Height | 84.5 cm |
| Product Dimensions | 84.5cm x 59.7cm x 52.7cm |
| Water Supply | Cold |
| Colour | White |
| Manufacturer | Montpellier |
| Key Feature 1 | Large Porthole opening |
| Key Feature 3 | 15 Minute Rapid Wash |
| Key Feature 2 | LED Display |
| GTIN | 5060617984211 |
| Colour | White |
| Model Number | MWM814BLW |
| Programmes | Quick Wash load (kg) 2, Quick Wash Time (mins) 15, Pre Wash, Cotton, Colours, Hand Wash, Jeans/Dark Garments, Mi, Outdoor, Rapid 15, Spin/Drain, Wool |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Washing Machine |
| Quick Wash Option | Yes |
| Quick Wash Time | 15 min |
| Noise Level | 76 dB |
| No. of Programmes | 13 |
| Weight | 65.3 kg |
| Warranty Information | to register your appliance please call montpellier customer service team on 0808 1961 388. you can also register your appliance online at https://www.registernowonline.co.uk/montpellier |
| Water Usage on Standard Wash (litres) | 48 L |
| Shipping Height | 88.1 cm |
| Shipping Weight | 66.5 kg |
| Shipping Width | 64.1 cm |
| Shipping Depth | 57.7 cm |
| Spinning Efficiency Class | B |
| Spin Performance Class | B |
| Spin Speed | 1400 |
| Start Delay Option | Yes |
| Control Type | Dial, Touch |
| Depth | 52.7 cm |
| Additional Information | Energy Consumption (per 100 cycles) kWh: 47 , Programme Duration (ECO) mins : 218 |
| Child Lock | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Features | Large Porthole opening, LED Display, 15 Minute Rapid Wash |
| Energy Efficiency Class | A |
| Steam | No |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Quick Wash | Yes |
| Child lock | Yes |
| Capacity (Kg) | 8 |
| Delay timer | Yes |
Montpellier MWM814BLW Montpellier MWM814BLW 8kg 1400 Spin Washing Machine - White
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


