















| Colour Group | Cream |
|---|---|
| Product Range | Condenser Tumble Dryers |
| Width | 59.6 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 84.5 cm |
| Product Dimensions | 84.5cm x 59.6cm x 56.3cm |
| Colour | Cream |
| Manufacturer | Montpellier |
| Key Feature 1 | Drum Light |
| Key Feature 3 | Dry Level Adjust |
| Key Feature 2 | Sensor Drying |
| GTIN | 5060617984280 |
| Colour | Black |
| Key Feature 5 | Touch Screen |
| Model Number | MTDC8SDC |
| Key Feature 4 | Two Way Tumbling |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Tumble Dryer |
| Reverse Action (Bi-directional) | Yes |
| Noise Level | 65 dB |
| Ventilation | Condensor |
| Weight | 35.4 kg |
| Warranty Information | *to register your appliance please call montpellier customer service team on 0808 1961 388 or register at https://www.registernowonline.co.uk/montpellier |
| Water Tank Full Indicator | Yes |
| Shipping Height | 88.1 cm |
| Shipping Weight | 36.5 kg |
| Shipping Width | 64.1 cm |
| Shipping Depth | 59.2 cm |
| Sensor Dry Technology | Yes |
| Cycle length of standard cotton programme (full load) | 134 min |
| Control Type | Dial, Touch |
| Depth | 56.3 cm |
| Delay Timer | Yes |
| Additional Information | 8kg Condenser Sensor Drying, B Energy Rating, LED Display, Touch Control, 15 Programmes |
| Child Lock | Yes |
| Interior Light | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Features | Drum Light, Sensor Drying , Dry Level Adjust, Two Way Tumbling, Touch Screen |
| Energy Efficiency Class | B |
| Drying Capacity | 8 kg |
Montpellier MTDC8SDC 8kg Condenser Sensor Dry Tumble Dryer - Cream
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

