







The Montpellier MNF1860W is a sleek and stylish 59.5cm 60/40 frost-free fridge freezer in a classic white finish. With ample storage space and innovative features, this appliance is perfect for any modern kitchen.
Key Features:
- Frost-free technology for hassle-free maintenance
- Spacious 60/40 split design for optimal storage
- Energy-efficient performance to save on electricity costs
- Adjustable shelves and door balconies for customizable organization
- Fast freeze function to quickly chill new groceries
- LED lighting for clear visibility of contents
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Freestanding Fridge Freezers |
| Width | 59.5 cm |
| Height | 186 cm |
| Product Dimensions | 186cm x 59.5cm x 60cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Montpellier |
| Key Feature 1 | NoFrost Multi Cooling Technology |
| Key Feature 3 | Chill Zone |
| Key Feature 2 | Winter Safe Technology |
| Model Number | MNF1860W |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 41 dB |
| Number of Freezer Drawers | 3 |
| Net Freezer Capacity | 88 L |
| Net Refrigerator Capacity | 207 L |
| No. Refrigerator Shelves | 3 |
| Net Total Capacity | 295 L |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Weight | 60.5 kg |
| Water Dispenser | Yes |
| Shipping Height | 192 cm |
| Shipping Weight | 65 kg |
| Shipping Width | 66 cm |
| Shipping Depth | 66.1 cm |
| Split | 60/40 |
| Star Rating | 4 |
| Depth | 60 cm |
| Defrost Type | No Frost |
| Additional Information | Egg Tray, Temperature Control : Electronic |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Climate Class | SN/T |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Features | NoFrost Multi Cooling Technology, Winter Safe Technology, Chill Zone |
| Energy Efficiency Class | E |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 5 kg |
Montpellier MNF1860W Montpellier MNF1860W 59.5cm 60/40 Frost Free Fridge Freezer - White
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

