















The Montpellier MNF167EW is a sleek and efficient 54.5cm 50/50 No Frost Fridge Freezer in a classic white finish. This fridge freezer is designed to provide ample storage space for all your fresh and frozen goods while keeping them at their optimal temperature.
Key features of the Montpellier MNF167EW include:
- No Frost technology eliminates the need for manual defrosting, saving you time and effort
- 50/50 split design offers equal storage space for both fresh and frozen items
- Adjustable shelves and door balconies allow for customizable storage options
- LED lighting provides bright and energy-efficient illumination inside the fridge
- Reversible door hinge for added flexibility in placement
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Freestanding Fridge Freezers |
| Width | 54.5 cm |
| Height | 167 cm |
| Product Dimensions | 167cm x 54.5cm x 62cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Montpellier |
| Key Feature 1 | No Frost |
| Key Feature 3 | Electronic Control |
| Key Feature 2 | LED lighting |
| GTIN | 5060217415740 |
| Model Number | MNF167EW |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 40 dB |
| Number of Freezer Drawers | 3 |
| Net Freezer Capacity | 86 L |
| Net Refrigerator Capacity | 144 L |
| No. Refrigerator Shelves | 3 |
| Net Total Capacity | 230 L |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 3 |
| Weight | 52 kg |
| Shipping Height | 171.5 cm |
| Shipping Weight | 57 kg |
| Shipping Width | 57.5 cm |
| Shipping Depth | 66.7 cm |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 9.5 hr |
| Split | 50/50 |
| Star Rating | 4 |
| Door Handles | Integrated |
| Depth | 62 cm |
| Defrost Type | No Frost |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Climate Class | SN_N_ST |
| Interior Light Type | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Features | No Frost, LED Lighting, Electronic Control |
| Energy Efficiency Class | E |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 4 kg |
Montpellier MNF167EW 54.5cm 50/50 No Frost Fridge Freezer - White
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

