



The Montpellier MNF167ES is a sleek and modern 55cm fridge freezer in a stylish silver finish. With a 50/50 split between the fridge and freezer compartments, this appliance offers ample storage space for all your fresh and frozen foods.
Key features of the Montpellier MNF167ES include:
- No Frost technology prevents ice build-up, eliminating the need for manual defrosting
- LED lighting provides bright and energy-efficient illumination inside the fridge
- Adjustable glass shelves allow for flexible storage options to accommodate items of various sizes
- Large salad crisper drawer keeps fruits and vegetables fresh for longer
- Reversible doors enable you to customize the appliance's configuration to suit your kitchen layout
| Colour Group | Silver/Grey |
|---|---|
| Product Range | Freestanding Fridge Freezers |
| Width | 54.5 cm |
| Height | 167 cm |
| Product Dimensions | 167cm x 54.5cm x 62cm |
| Colour | Silver |
| Manufacturer | Montpellier |
| Key Feature 1 | No Frost Cooling System |
| Key Feature 3 | LED Lighting |
| Key Feature 2 | 2 Adjustable Glass Shelves |
| GTIN | 5060217415757 |
| Colour | Silver |
| Model Number | MNF167ES |
| Key Feature 4 | Electronic Control |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 40 dB |
| Number of Freezer Drawers | 3 |
| Net Freezer Capacity | 86 L |
| Net Refrigerator Capacity | 144 L |
| No. Refrigerator Shelves | 2 |
| Net Total Capacity | 230 L |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 3 |
| Weight | 52 kg |
| Shipping Height | 171.5 cm |
| Shipping Weight | 57 kg |
| Shipping Width | 57.5 cm |
| Shipping Depth | 66.7 cm |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 9.5 hr |
| Split | 50/50 |
| Star Rating | 4 |
| Door Handles | Integrated |
| Depth | 62 cm |
| Defrost Type | No Frost |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Climate Class | SN_N_ST |
| Interior Light Type | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Features | No Frost Cooling System, 2 Adjustable Glass Shelves, LED Lighting, Electronic Control |
| Energy Efficiency Class | E |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 4 kg |
| Defrost type | Frost Free |
Montpellier MNF167ES 55cm 50/50 No Frost Fridge Freezer - Silver
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


