













| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Integrated Washer Dryers |
| Width | 59.5 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 82.5 cm |
| Product Dimensions | 82.5cm x 59.5cm x 54cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Montpellier |
| Key Feature 1 | 24hr Delay Start ? Schedule wash for convenience |
| Key Feature 3 | 11 Wash/3 Drying Programmes ? Customise every load |
| Key Feature 2 | LED Display ? Monitor cycle status easily |
| GTIN | 5060617983856 |
| Colour | White |
| Model Number | MIWD8614 |
| Key Feature 4 | ChildLock ? Ensures safety around children |
| Programmes Washing | 11 Programmes: Cotton, 1 Hour W/D, Jeans, Mix, Wool, Rinse & Spin, ECO 40-60, 20?, Dry Only, Spin Only, Quick, Sports Wear, Baby Care, Wash and Dry, Intensive |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Washer Dryer |
| Quick Wash Option | Yes |
| Quick Wash Time (Full Load) | 15 min |
| Noise Level - Washing | 76 dB |
| Weight | 60 kg |
| Water Consumption | 48 L |
| Warranty Information | to register your appliance please call montpellier customer service team on 0808 1961 388 or register at https://www.registernowonline.co.uk/montpellier |
| Washing Capacity | 8 kg |
| Shipping Height | 82.5 cm |
| Shipping Weight | 64 kg |
| Shipping Width | 68 cm |
| Shipping Depth | 60.5 cm |
| Spin Speed | 1400 |
| Control Type | Dial and Button |
| Depth | 54 cm |
| Delay Timer | Yes - 24hrs |
| Installation Type | Integrated |
| Features | 24hr Delay Start ? Schedule wash for convenience, LED Display ? Monitor cycle status easily, 11 Wash/3 Drying Programmes ? Customise every load, ChildLock ? Ensures safety around children |
| Energy Efficiency Class | E |
| Drying Capacity | 6 kg |
| Energy rate for Dryer | E |
| Capacity (Kg) | 8 |
| Delay timer | Yes |
| Quick wash | Yes |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Child Lock | Yes |
| Dry load (Kg) | 6 |
Montpellier MIWD8614 8kg/6kg 1400 Spin Washer Dryer White
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


