







The Montpellier MIFF550FF is a 54cm integrated frost free fridge freezer that offers ample storage space for all your fresh and frozen goods. With a 50/50 split between the fridge and freezer compartments, this appliance is perfect for households that require equal amounts of fridge and freezer space.
Key features of the Montpellier MIFF550FF include:
- Frost free technology eliminates the need for manual defrosting
- Adjustable glass shelves allow for flexible storage options
- LED lighting provides bright and energy-efficient illumination
- Reversible doors for convenient installation in any kitchen layout
- Fast freeze function to quickly lower the temperature in the freezer compartment
| Product Range | Integrated Fridge Freezers |
|---|---|
| Width | 54 cm |
| Display Screen Type | Electronic Touch Control Display |
| Height | 177 cm |
| Product Dimensions | 177cm x 54cm x 54.5cm |
| Manufacturer | Montpellier |
| Key Feature 1 | Frost Free |
| Key Feature 3 | V-Lift |
| Key Feature 2 | Humidity Control |
| GTIN | 5060617983757 |
| Model Number | MIFF550FF |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 41 dB |
| Number of Freezer Drawers | 3 |
| Net Freezer Capacity | 85 L |
| Net Refrigerator Capacity | 145 L |
| No. Refrigerator Shelves | 4 |
| Net Total Capacity | 230 L |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 3 |
| Weight | 55.5 kg |
| Shipping Height | 183.4 cm |
| Shipping Weight | 59 kg |
| Shipping Width | 58.4 cm |
| Shipping Depth | 57.7 cm |
| Split | 50/50 |
| Star Rating | 4 |
| Depth | 54.5 cm |
| Defrost Type | Frost Free |
| Additional Information | Sliding Freezer Tray, Bottle Storage, Wine Rack, Egg Tray, Temperature Control : Electronic Touch Control |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Climate Class | N-T |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Integrated |
| Features | Frost Free, Humidity Control, V-Lift |
| Energy Efficiency Class | E |
Montpellier MIFF550FF Montpellier MIFF550FF 54cm 50/50 Integrated Frost Free Fridge Freezer
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

