





| Product Dimensions | 145cm x 49.7cm x 56cm |
|---|---|
| Colour | White |
| Manufacturer | Montpellier |
| Key Feature 1 | Frost Free technology |
| Key Feature 3 | Reversible doors |
| Key Feature 2 | Adjustable shelves |
| GTIN | 5060617981906 |
| Colour | White |
| Model Number | MFF145W |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Fridge Freezer 60/40 Split |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 42 dB |
| Number of Freezer Drawers | 3 |
| Net Freezer Capacity | 53 L |
| Net Refrigerator Capacity | 113 L |
| Net Total Capacity | 166 L |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 2 |
| Weight | 39.5 kg |
| Shipping Height | 152 cm |
| Shipping Weight | 42.5 kg |
| Shipping Width | 54 cm |
| Shipping Depth | 59 cm |
| Storage Compartment | Yes |
| Suitable for Out Buildings | No |
| Star Rating | 4 |
| Door Alarm | No |
| Depth | 56 cm |
| Defrost Type | Frost Free |
| Additional Information | 60/40 Split |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Child Lock | No |
| Climate Class | N |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Height (cm) | 145 cm |
| Fast Freeze | No |
| Features | Frost Free technology, Adjustable shelves, Reversible doors |
| Energy Efficiency Class | F |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 2.6 kg |
Montpellier MFF145W 60/40 Frost Free Fridge Freezer - White
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

