







Introducing the Montpellier MDOG60LS 60cm Double Oven Gas Cooker with Gas Hob in a sleek silver finish. This versatile cooker is perfect for any kitchen, offering two ovens for flexible cooking options and a gas hob for precise temperature control.
Key features of the Montpellier MDOG60LS include:
- 60cm double oven gas cooker
- Gas hob for precise cooking control
- Two ovens for versatile cooking options
- Sleek silver finish adds a modern touch to any kitchen
- Easy-to-use controls for effortless cooking
- Large capacity ovens for cooking multiple dishes at once
- Flame safety device for added peace of mind
- Easy to clean surfaces for quick maintenance
| Product Range | Gas Cookers |
|---|---|
| Width | 60 cm |
| Height | 90 cm |
| Product Dimensions | 90cm x 60cm x 60cm |
| Colour | Silver |
| Manufacturer | Montpellier |
| Key Feature 1 | 4-Zone gas hob |
| Key Feature 3 | LED Minute Minder |
| Key Feature 2 | 96L total capacity |
| GTIN | 5060617983399 |
| Colour | Black |
| Model Number | MDOG60LS |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Double Gas Cooker |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Net Main Oven Capacity | 71 L |
| Net Top Oven Capacity | 25 L |
| Oven Type | Gas |
| Oven Lining Type - Back | Catalytic |
| Oven Lining Type - Sides | Catalytic |
| Number of Ovens | Double |
| Weight | 49 kg |
| Warranty Information | to register your appliance please call montpellier customer service team on 0808 1961 388. you can also register your appliance online at https://www.registernowonline.co.uk/montpellier |
| Shipping Height | 97.7 cm |
| Shipping Weight | 51 kg |
| Shipping Width | 64.5 cm |
| Shipping Depth | 68.4 cm |
| Secondary Oven Type | Grill |
| Control Type | Rotary Dials |
| Depth | 60 cm |
| Hob Element Type | Gas |
| Main Oven Type | Gas |
| Energy Efficiency Class (Main Oven) | A |
| Electronic Clock/Timer | Yes |
| Energy Efficiency Class (Secondary Oven) | A |
| Features | 4-zone gas hob, 96L total capacity, LED Minute Minder |
Montpellier MDOG60LS 60cm Double Oven Gas Cooker with Gas Hob - Silver
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

