







The Montpellier MDOG60LK 60cm Double Oven Gas Cooker with Gas Hob in Black is a stylish and practical addition to any kitchen. With two ovens, a grill, and a four-burner gas hob, this cooker offers plenty of cooking options for your culinary creations.
Key features of the Montpellier MDOG60LK include:
- Two separate oven cavities for cooking multiple dishes at once
- A grill function for added versatility
- A four-burner gas hob for precise cooking control
- Easy-to-use rotary dials for adjusting temperature and settings
- Black finish for a sleek and modern look in your kitchen
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Gas Cookers |
| Width | 60 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 90 cm |
| Product Dimensions | 90cm x 60cm x 60cm |
| LPG conversion kit | LPG kit available to order |
| LPG Convertible | Yes |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Montpellier |
| Key Feature 1 | 4-Zone gas hob |
| Key Feature 3 | LED Minute Minder |
| Key Feature 2 | 96L total capacity |
| GTIN | 5060617983382 |
| Colour | Black |
| Model Number | MDOG60LK |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Gas Cooker |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Net Main Oven Capacity | 71 L |
| Net Top Oven Capacity | 25 L |
| Oven Type | Gas |
| Oven Lining Type - Back | Catalytic |
| Oven Lining Type - Sides | Catalytic |
| Number of Ovens | Double |
| Weight | 49 kg |
| Warranty Information | to register your appliance please call montpellier customer service team on 0808 1961 388. you can also register your appliance online at https://www.registernowonline.co.uk/montpellier |
| Shipping Height | 97.7 cm |
| Shipping Weight | 51 kg |
| Shipping Width | 64.5 cm |
| Shipping Depth | 68.4 cm |
| Secondary Oven Type | Grill |
| Depth | 60 cm |
| Interior Light Type | Yes |
| Hob Element Type | Gas |
| Main Oven Type | Gas |
| Energy Efficiency Class (Main Oven) | A |
| Electronic Clock/Timer | Yes |
| Energy Efficiency Class (Secondary Oven) | A |
| Features | 4-zone gas hob, 96L total capacity, LED Minute Minder |
| Cleaning | Main Oven - Catalytic Partial |
| Energy rating | A+ main oven A top oven |
| Clock | Programmable |
Montpellier MDOG60LK 60cm Double Oven Gas Cooker with Gas Hob - Black
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


