







The Montpellier MDOG50LS is a versatile 50cm gas cooker with a double oven and gas hob, perfect for households looking for a compact yet efficient cooking solution. The sleek silver design adds a touch of modernity to any kitchen.
Key features of the Montpellier MDOG50LS include:
- Double oven for flexible cooking options
- Gas hob with multiple burners for precise cooking control
- Easy-to-use rotary dials for adjusting oven temperature and hob settings
- Interior oven light for monitoring cooking progress without opening the door
- Easy-clean enamel oven liners for hassle-free maintenance
| Product Range | Gas Cookers |
|---|---|
| Width | 50 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 90 cm |
| Product Dimensions | 90cm x 50cm x 60cm |
| LPG Convertible | Yes |
| Colour | Silver |
| Manufacturer | Montpellier |
| Key Feature 1 | 4-Zone gas hob |
| Key Feature 3 | LED Minute Minder |
| Key Feature 2 | 80L total capacity |
| GTIN | 5060617983368 |
| Colour | Silver |
| Model Number | MDOG50LS |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Double Gas Cooker |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Net Main Oven Capacity | 56 L |
| Net Top Oven Capacity | 24 L |
| Oven Type | Gas |
| Oven Lining Type - Back | Catalytic |
| Oven Lining Type - Sides | Catalytic |
| Number of Ovens | Double |
| Weight | 44.5 kg |
| Warranty Information | to register your appliance please call montpellier customer service team on 0808 1961 388. you can also register your appliance online at https://www.registernowonline.co.uk/montpellier |
| Shipping Height | 97.4 cm |
| Shipping Weight | 46 kg |
| Shipping Width | 54.5 cm |
| Shipping Depth | 68.4 cm |
| Secondary Oven Type | Grill |
| Control Type | Rotary Knob |
| Depth | 60 cm |
| Interior Light Type | Yes |
| Hob Element Type | Gas |
| Main Oven Type | Gas |
| Electronic Clock/Timer | Yes |
| Energy Efficiency Class (Secondary Oven) | A |
| Features | 4-zone gas hob, 80L total capacity, LED Minute Minder |
| Cleaning | Liners in one oven |
| Energy rating | A+ main oven A top oven |
| Clock | Countdown Timer |
Montpellier MDOG50LS 50cm Double Oven Gas Cooker with Gas Hob - Silver
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


