







The Montpellier MDOC50FW is a versatile and stylish 50cm double oven electric cooker with a ceramic hob, perfect for any kitchen. The sleek white finish adds a modern touch to your cooking space.
Key features include:
- Two ovens for flexible cooking options
- Ceramic hob for easy cleaning and efficient heat distribution
- Large main oven capacity of 63 litres
- Energy efficient rating for cost savings
- LED display for easy monitoring of cooking settings
- Timer function for precision cooking
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Electric Cookers |
| Width | 50 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 90 cm |
| Product Dimensions | 90cm x 50cm x 60cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Montpellier |
| Key Feature 1 | 4-zone ceramic hob |
| Key Feature 3 | Catalytic liners |
| Key Feature 2 | LED minute minder |
| GTIN | 5060617983313 |
| Colour | White |
| Model Number | MDOC50FW |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Cooker |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Net Main Oven Capacity | 58 L |
| Net Top Oven Capacity | 32 L |
| Oven Type | Electric |
| Oven Lining Type - Back | Enamel |
| Oven Lining Type - Sides | Catalytic |
| Number of Ovens | Double |
| Number of Shelf Positions | 3 |
| Type of Grill/Griddle | Integrated Grill |
| Weight | 45 kg |
| Warranty Information | to register your appliance please call montpellier customer service team on 0808 1961 388. you can also register your appliance online at https://www.registernowonline.co.uk/montpellier |
| Shipping Height | 97.4 cm |
| Shipping Weight | 48 kg |
| Shipping Width | 54.5 cm |
| Shipping Depth | 68.4 cm |
| Secondary Oven Features | Top Cavity Interior: Easy Clean Enamel, Removable Inner Door Glass: |
| Secondary Oven Type | Electric |
| Control Type | Rotary Dials |
| Depth | 60 cm |
| Interior Light Type | Yes |
| Hob Element Type | Ceramic |
| Main Oven Features | Main Cavity Functions: 2 Defrost, TruFan Cooking, Removable Inner Door Glass: |
| Main Oven Type | Fan |
| Energy Efficiency Class (Main Oven) | A |
| Electronic Clock/Timer | Yes |
| Features | 4-zone ceramic hob, LED minute minder, Catalytic liners, |
| Cleaning | Liners in both ovens |
| Energy rating | A |
| Clock | Countdown Timer |
Montpellier MDOC50FW 50cm Double Oven Electric Cooker with Ceramic Hob - White
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


