







The Montpellier MDOC50FK is a sleek and stylish 50cm double oven electric cooker with a ceramic hob in a modern black finish. This versatile appliance is perfect for any kitchen, offering a range of cooking options to suit your needs.
Key features of the Montpellier MDOC50FK include:
- Double oven design with a main fan oven and secondary conventional oven for flexible cooking options
- Ceramic hob with four cooking zones for easy and efficient cooking
- LED display and programmable timer for convenient cooking control
- Easy-clean enamel interior for hassle-free maintenance
- Energy efficiency rating of A for cost-effective and environmentally friendly operation
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Electric Cookers |
| Width | 50 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 90 cm |
| Product Dimensions | 90cm x 50cm x 60cm |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Montpellier |
| Key Feature 1 | 4-zone ceramic hob |
| Key Feature 3 | Catalytic liners |
| Key Feature 2 | LED minute minder |
| GTIN | 5060617983290 |
| Colour | Black |
| Model Number | MDOC50FK |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Cooker |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Net Main Oven Capacity | 58 L |
| Net Top Oven Capacity | 32 L |
| Oven Type | Electric |
| Number of Ovens | Double |
| Number of Shelf Positions | 3 |
| Type of Grill/Griddle | Integrated Grill |
| Warranty Information | to register your appliance please call montpellier customer service team on 0808 1961 388. you can also register your appliance online at https://www.registernowonline.co.uk/montpellier |
| Secondary Oven Features | 1 Wire Shelf |
| Secondary Oven Type | Grill |
| Control Type | Rotary Dials |
| Depth | 60 cm |
| Interior Light Type | Yes |
| Hob Element Type | Ceramic |
| Main Oven Features | 2 Wire Shelves |
| Main Oven Type | Electric |
| Energy Efficiency Class (Main Oven) | A |
| Electronic Clock/Timer | Yes |
| Energy Efficiency Class (Secondary Oven) | A |
| Features | 4-zone ceramic hob, LED minute minder, Catalytic liners, |
| Cleaning | Liners in both ovens |
| Energy rating | A |
| Clock | No |
Montpellier MDOC50FK 50cm Double Oven Electric Cooker with Ceramic Hob - Black
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


