







The Montpellier MAB386K is a stylish and spacious 60cm 60/40 retro fridge freezer in a sleek black finish. This model features no frost technology, making it easy to maintain and keeping your food fresher for longer.
- Generous capacity with a 295L total net capacity
- No frost technology eliminates the need for manual defrosting
- Energy efficient with an A+ energy rating
- Adjustable glass shelves for flexible storage options
- LED lighting for bright and efficient illumination
- Reversible doors for added convenience
| Colour | Black |
|---|---|
| Manufacturer | Montpellier |
| Key Feature 1 | No Frost Multi Cooling technology |
| Key Feature 3 | 3 adjustable glass shelves |
| Key Feature 2 | Retro style |
| Colour | Black |
| Model Number | MAB386K |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Reversible Doors | No |
| Noise Level | 41 dB |
| Number of Freezer Drawers | 3 |
| Net Freezer Capacity | 88 L |
| Net Refrigerator Capacity | 207 L |
| Net Total Capacity | 295 L |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 4 |
| Weight | 70.5 kg |
| Shipping Height | 191.6 cm |
| Shipping Weight | 78.1 kg |
| Shipping Width | 66.4 cm |
| Shipping Depth | 67.8 cm |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 12 hr |
| Suitable for Out Buildings | No |
| Split | 60/40 |
| Door Alarm | No |
| Door Handles | External |
| Depth | 60 cm |
| Defrost Type | Total No Frost |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Child Lock | No |
| Climate Class | SN/T |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Height (cm) | 186 cm |
| Fast Freeze | No |
| Features | No Frost Multi Cooling technology, Retro style, 3 adjustable glass shelves |
| Energy Efficiency Class | F |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 4.5 kg |
| Promotion 2 | Black Friday |
| Defrost type | Frost Free |
| Noise Level dB (A) | 41 |
| Temperature display | No |
| Total Litre capacity (Net) | 250 - 300 |
| Fridge/Freezer Litre split (Net) | 207 / 88 |
Montpellier MAB386K 60cm 60/40 Retro No Frost Fridge Freezer - Black
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


