







The Montpellier MAB346EC Retro Fridge Freezer in Cream is a stylish and practical addition to any kitchen. With a 20/80 split between fridge and freezer compartments, this appliance offers plenty of storage space for all your fresh and frozen goods.
Key features of the Montpellier MAB346EC include:
- Generous capacity - 59.5cm width provides ample room for groceries
- Retro design - adds a touch of vintage charm to your kitchen
- Frost-free technology - eliminates the need for manual defrosting
- Energy efficient - A+ energy rating helps to reduce electricity costs
- Adjustable shelves - customize the interior layout to suit your needs
| Colour Group | Cream |
|---|---|
| Product Range | Freestanding Fridge Freezers |
| Width | 59.5 cm |
| Height | 175 cm |
| Product Dimensions | 175cm x 59.5cm x 59.8cm |
| Colour | Cream |
| Manufacturer | Montpellier |
| Key Feature 1 | Frost Free technology |
| Key Feature 3 | Fast Freeze |
| Key Feature 2 | Wine Rack to keep your bottles chilled |
| GTIN | 5060617984471 |
| Colour | Cream |
| Model Number | MAB346EC |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Noise Level | 40 dB |
| Net Freezer Capacity | 70 L |
| Net Refrigerator Capacity | 242 L |
| No. Refrigerator Shelves | 3 |
| Net Total Capacity | 312 L |
| Number of Freezer Shelves | 1 |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 4 |
| Weight | 54 kg |
| Shipping Height | 181 cm |
| Shipping Weight | 59 kg |
| Shipping Width | 66 cm |
| Shipping Depth | 66.1 cm |
| Style | Retro |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 15 hr |
| Split | 20/80 |
| Star Rating | 4 |
| Depth | 59.8 cm |
| Defrost Type | Auto Defrost in Fridge, Manual in Freezer |
| Additional Information | Retro Syle Top Mount Freezer, Chrome Wine Rack |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Climate Class | N-ST |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Features | Frost Free Technology, Wine Rack to keep your bottles chilled, Fast Freeze |
| Energy Efficiency Class | E |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 4.5 kg |
| Noise Level dB (A) | 40 |
| Temperature display | No |
| Total Litre capacity (Net) | 300 - 350 |
| Fridge/Freezer Litre split (Net) | 242 / 70 |
Montpellier MAB346EC 59.5cm 20/80 Retro Fridge Freezer - Cream
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


