











The Montpellier MAB341K Retro Fridge with Icebox in Black is a stylish and practical addition to any kitchen. With its vintage-inspired design and modern features, this fridge is sure to make a statement.
Key features of the Montpellier MAB341K Retro Fridge with Icebox include:
- Energy-efficient design helps save on electricity costs
- Icebox compartment for storing frozen goods
- Adjustable shelves for customizable storage options
- Large capacity to accommodate all your groceries
- Reversible door for added convenience
| Colour | Black |
|---|---|
| Manufacturer | Montpellier |
| Key Feature 1 | Retro style |
| Key Feature 3 | 285L capacity |
| Key Feature 2 | 31L Icebox included |
| Colour | Black |
| Model Number | MAB341K |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Fridge |
| Reversible Doors | No |
| Noise Level | 41 dB |
| Net Total Capacity | 285 L |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 5 |
| Weight | 59 kg |
| Shipping Height | 177.9 cm |
| Shipping Weight | 64 kg |
| Shipping Width | 66.5 cm |
| Shipping Depth | 67 cm |
| Depth | 59.8 cm |
| Defrost Type | Auto Defrost |
| Additional Information | Freezer Star Rating: 4* Freezing Capacity Fresh Food (kg/24hr): 2.6 Freezer Temperature Rise Time(h): 9 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Child Lock | No |
| Climate Class | SN/T |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Height (cm) | 173.5 cm |
| Features | Retro style, 31L Icebox included, 285L capacity |
| Energy Efficiency Class | F |
| With Icebox | Yes |
| Noise Level dB (A) | 41 |
| Temperature display | No |
| Total Litre capacity (Net) | 300 - 350 |
Montpellier MAB341K Retro Fridge with Icebox - Black
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


