















The Miele WEG885 WCS washing machine in Lotus White offers a spacious 9kg capacity and a powerful 1400 spin speed to ensure your laundry is cleaned thoroughly and efficiently. With a range of innovative features, this washing machine is designed to make laundry day a breeze.
Key features include:
- 9kg capacity - ideal for larger households or heavy loads
- 1400 spin speed - helps to reduce drying time
- Quick PowerWash function - cleans clothes in under an hour
- TwinDos system - automatically dispenses the perfect amount of detergent for each load
- CapDosing technology - ensures special fabrics are treated with care
- WiFiConn@ct - allows you to control and monitor your washing machine from your smartphone
- Energy efficiency rating of A+++ - helps to save on energy bills
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Front Loading Washing Machines |
| Width | 59.6 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 85 cm |
| Product Dimensions | 85cm x 59.6cm x 64.3cm |
| Colour | Lotus White |
| Manufacturer | Miele |
| Key Feature 1 | Quick Power Wash |
| Key Feature 3 | Automatic detergent dispensing with TwinDos |
| Key Feature 2 | Steam Care |
| GTIN | 4002516865865 |
| Colour | White |
| Model Number | WEG885 WCS |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Washing Machine |
| Quick Wash Time | 20 min |
| Noise Level | 72 dB |
| Noise Level - Spinning | 72 dB |
| No. of Programmes | 12.0 |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 80 kg |
| Warranty Information | 2 year guarantee with additional 3 year warranty (*registration required)register your appliance at https://www.miele.co.uk/c/warranty-4662.htm or call 0333 000 1433 |
| Washing Capacity | 9 kg |
| Shipping Height | 94 cm |
| Shipping Weight | 80 kg |
| Shipping Width | 66 cm |
| Shipping Depth | 69.7 cm |
| Temperature Control | Yes |
| Stackable | Yes |
| Spin Speed | 1400.0 |
| Steam Function | Yes |
| Start Delay Option | Yes |
| Depth | 64.3 cm |
| Depth with Door Open | 107.7 cm |
| Additional Information | Steam Care reduces ironing time by up to 50 % and freshens up your clothes, Save even more energy with A -20 %, Quick Power Wash ensures fast, efficient results in just 49 minutes |
| Add Laundry Feature | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Features | Quick Power Wash, Steam Care, Automatic detergent dispensing with TwinDos |
| Energy Efficiency Class | A |
Miele WEG885 WCS 9kg 1400 Spin Washing Machine - Lotus White
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

