















The Miele WEE385 WCS washing machine in Lotus White is a top-of-the-line appliance designed to make laundry day a breeze. With an impressive 8kg capacity and a powerful 1400 spin speed, this washing machine can handle large loads of laundry with ease. The machine features a range of innovative technologies to ensure your clothes are cleaned thoroughly while being gentle on fabrics.
- 8kg capacity - perfect for large households or bulky items
- 1400 spin speed - helps to reduce drying time
- Multiple wash programs - including quick wash and delicate cycles
- Energy efficient - A+++ rating helps to save on energy bills
- CapDosing system - specialized capsules for different fabrics
- Delay start - set the machine to start at a convenient time
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Front Loading Washing Machines |
| Width | 59.6 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 85 cm |
| Product Dimensions | 85cm x 59.6cm x 64.3cm |
| Smart App Control | miele@home app |
| Colour | White |
| Manufacturer | Miele |
| Key Feature 1 | Steam Care |
| Key Feature 3 | Complete app control withMiele@home |
| Key Feature 2 | Quick Power Wash |
| GTIN | 4002516867463 |
| Colour | White |
| Model Number | WEE385 WCS |
| Key Feature 4 | Cap Dosing |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Washing Machine |
| Quick Wash Option | Yes |
| Power Consumption | 72.5 W |
| Quick Wash Time | 20 min |
| Noise Level | 72 dB |
| Noise Level - Spinning | 72 dB |
| No. of Programmes | 12 |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 80 kg |
| Warranty Information | consumer to keep receipt |
| Shipping Height | 94 cm |
| Shipping Weight | 93 kg |
| Shipping Width | 66 cm |
| Shipping Depth | 69.7 cm |
| Temperature Control | Yes |
| Spin Speed | 1400 |
| Steam Function | Yes |
| Start Delay Option | Yes |
| Depth | 64.3 cm |
| Depth with Door Open | 107.7 cm |
| Digital Inverter Motor | ProfiEco motor |
| Additional Information | Miele W1 WEE385 WCS 8kg PowerWash Washing Machine with 1400 rpm - White - A-40% Rated |
| Add Laundry Feature | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Features | Steam Care, Quick Power Wash, Complete app control withMiele@home, Cap Dosing, |
| Energy Efficiency Class | A |
| Steam | Yes |
| Smart App connected | Yes |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Quick Wash | Yes |
| Child lock | Yes |
| Capacity (Kg) | 8 |
| Delay timer | Yes |
Miele WEE385 WCS 8kg 1400 Spin Washing Machine - Lotus White
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


