















The Miele WEB365 WCS washing machine is a top-of-the-line appliance that combines cutting-edge technology with sleek design. With a generous 8kg capacity and a powerful 1400 spin speed, this washing machine is perfect for households of all sizes.
Key features of the Miele WEB365 WCS washing machine include:
- CapDosing technology for specialized fabric care
- QuickPowerWash for fast and efficient cleaning
- SteamCare for gentle garment care
- Automatic load recognition for optimal water and energy usage
- Delay start and time remaining display for convenience
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Front Loading Washing Machines |
| Width | 59.6 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 85 cm |
| Product Dimensions | 85cm x 59.6cm x 64.3cm |
| Smart App Control | miele@home app |
| Colour | White |
| Manufacturer | Miele |
| Key Feature 1 | Quick powerwash |
| Key Feature 3 | Exclusive cap dosing |
| Key Feature 2 | complete app control |
| GTIN | 4002516867388 |
| Colour | White |
| Model Number | WEB365 WCS |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Washing Machine |
| Quick Wash Option | Yes |
| Power Consumption | 95 W |
| Quick Wash Time | 20 min |
| Noise Level | 72 dB |
| Noise Level - Spinning | 72 dB |
| No. of Programmes | 12 |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 80 kg |
| Warranty Information | consumer to keep receipt |
| Shipping Height | 94 cm |
| Shipping Weight | 80 kg |
| Shipping Width | 66 cm |
| Shipping Depth | 69.7 cm |
| Temperature Control | Yes |
| Spin Speed | 1400 |
| Start Delay Option | Yes |
| Depth | 64.3 cm |
| Depth with Door Open | 107.7 cm |
| Delay Timer | Yes |
| Automatic Load Recognition | Yes |
| Add Laundry Feature | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Features | Quick powerwash, complete app control , Exclusive cap dosing |
| Energy Efficiency Class | A |
| Steam | No |
| Smart App connected | No |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Quick Wash | Yes |
| Child lock | Yes |
| Capacity (Kg) | 8 |
| Delay timer | Yes |
Miele WEB365 WCS 8kg 1400 Spin Washing Machine - Lotus White
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


