















The Miele TEH785 WP 9kg Heat Pump Tumble Dryer in white is a high-quality appliance designed to efficiently dry your laundry while being gentle on your clothes.
Key features include:
- 9kg capacity, perfect for large households or heavy loads
- Heat pump technology for energy efficiency and lower running costs
- Advanced drying programs for different types of fabrics and garments
- Perfect Dry system detects the level of dryness and adjusts the cycle accordingly
- FragranceDos feature for adding a fresh scent to your laundry
- Quiet operation for minimal disruption in your home
- Delay start option for convenient programming
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Heat Pump Tumble Dryers |
| Width | 59.6 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 85 cm |
| Product Dimensions | 85cm x 59.6cm x 63.6cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Miele |
| Key Feature 1 | EcoDry Technology |
| Key Feature 3 | 8kg capacity |
| Key Feature 2 | EcoSpeed Technology |
| GTIN | 4002516475996 |
| Colour | White |
| Model Number | TEH785 WP |
| Programmes | Cottons, Cottons Eco, Bed linen, Express, Delicates, Finish woolens, Proofing, Warm air DryFresh, Shirts & Minimum Iron |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Tumble Dryer |
| Remaining Time Display | Yes |
| Noise Level | 66 dB |
| No. of Programmes | 9.0 |
| Ventilation | Heat pump |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 56 kg |
| Warranty Information | register your appliance at https://www.miele.co.uk/c/warranty-4662.htm or call 0333 000 1433 |
| Shipping Height | 85 cm |
| Shipping Weight | 56 kg |
| Shipping Width | 59.6 cm |
| Shipping Depth | 63.6 cm |
| Sensor Dry Technology | Yes |
| Stackable | Yes |
| Start Delay Option | Yes |
| Cycle length of standard cotton programme (full load) | 184 min |
| Control Type | Digital |
| Depth | 63.6 cm |
| Automatic Load Recognition | Yes |
| Additional Information | So quiet, you won?t even know its on: At only 66dB sound rating you will hardly notice the tumble dryer is working, meaning no disturbance in your home or for your family |
| End of Programme Indicator | Yes |
| Features | EcoDry Technology, EcoSpeed Technology, 8kg Capacity |
| Energy Efficiency Class | A+++ |
| Drying Technology | Heat Pump |
| Drying Capacity | 9 kg |
Miele TEH785 WP 9kg Heat Pump Tumble Dryer - White
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


