







The Miele TEC665WP 8kg Heat Pump Tumble Dryer in Lotus White is a high-quality appliance designed to efficiently dry your clothes while being gentle on fabrics. With advanced features and Miele's renowned build quality, this tumble dryer is a great addition to any laundry room.
Key features of the Miele TEC665WP 8kg Heat Pump Tumble Dryer include:
- 8kg capacity, perfect for medium to large households
- Heat pump technology for energy efficiency and reduced running costs
- Specialized drying programs for different types of fabrics and garments
- FragranceDos feature for adding a fresh scent to your laundry
- Delay start function for convenience
- Easy-to-use controls and a clear display for intuitive operation
- Quiet operation for minimal disruption to your home
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Heat Pump Tumble Dryers |
| Width | 59.6 cm |
| Height | 85 cm |
| Product Dimensions | 85cm x 59.6cm x 64cm |
| Colour | Lotus White |
| Manufacturer | Miele |
| Key Feature 1 | EcoSpeed |
| Key Feature 3 | Miele@Home |
| Key Feature 2 | PerfectDry |
| GTIN | 4002516774235 |
| Colour | White |
| Model Number | TEC665WP |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Tumble Dryer |
| Remaining Time Display | Yes |
| Noise Level | 66 dB |
| No. of Programmes | 10 |
| Ventilation | Heat pump |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 62 kg |
| Water Tank Full Indicator | Yes |
| Shipping Height | 94 cm |
| Shipping Width | 66 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Shipping Depth | 69 cm |
| Stackable | Yes |
| Cycle length of standard cotton programme (full load) | 170 min |
| Cycle length of standard cotton programme (partial load) | 111 min |
| Door Opening Angle | 160° |
| Depth | 64 cm |
| Installation Type | Freestanding |
| Features | EcoSpeed, PerfectDry, Miele@Home |
| Energy Efficiency Class | A+++ |
| Drying Capacity | 8 kg |
| Capacity (Kg) | 8 |
Miele TEC665WP 8kg Heat Pump Tumble Dryer - Lotus White
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


