





The Miele TEC645 WP 8kg Tumble Dryer in White is a high-quality appliance designed to efficiently dry your laundry with ease. With a spacious 8kg capacity, this tumble dryer is perfect for medium to large households.
- Energy-efficient heat pump technology
- Advanced PerfectDry system for precise drying
- FragranceDos feature for adding a fresh scent to laundry
- SteamFinish function to reduce wrinkles and creases
- Convenient Delay Start option for flexibility
- EcoFeedback feature to monitor energy consumption
- Quiet operation for minimal disruption
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Heat Pump Tumble Dryers |
| Width | 59.6 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 85 cm |
| Product Dimensions | 85cm x 59.6cm x 63.6cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Miele |
| Key Feature 1 | Heat Pump technology |
| Key Feature 3 | EcoDry for efficient performance |
| Key Feature 2 | Eco-speed Efficiency |
| GTIN | 4002516869917 |
| Colour | White |
| Model Number | TEC645 WP |
| Programmes | Cottons, Cottons Eco, Bed linen, Express, Delicates, Finish woolens, Proofing, Warm air DryFresh, Shirts & Minimum Iron |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Tumble Dryer |
| Noise Level | 66 dB |
| No. of Programmes | 9 |
| Ventilation | Heat pump |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 56 kg |
| Warranty Information | consumer to keep receipt |
| Shipping Height | 85 cm |
| Shipping Weight | 56 kg |
| Shipping Width | 59.6 cm |
| Shipping Depth | 63.6 cm |
| Cycle length of standard cotton programme (full load) | 184 min |
| Control Type | Digital |
| Depth | 63.6 cm |
| Additional Information | Complete app control of your tumble dryer with Miele@home, ECO DRY HEAT PUMP, Left Door Hinge, LED Digital display screen |
| Interior Light Type | LED |
| Interior Light | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Features | Heat Pump Technology, Eco-speed Efficiency, EcoDry for efficient performance |
| Energy Efficiency Class | A+++ |
| Drying Technology | Sensor Dry |
| Internet(Wi-Fi) capable | Yes |
| Sensor dry | Yes |
| Capacity (Kg) | 8 |
| Delay timer | Yes |
Miele TEC645 WP 8kg Tumble Dryer - White
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


