







The Miele HX1DUO Cordless Handstick Vacuum Cleaner in Sunset Yellow is a powerful and versatile cleaning tool for any home. This vacuum cleaner combines the convenience of a cordless design with the superior suction power of Miele technology, making it perfect for quick clean-ups or thorough deep cleaning.
Key features of the Miele HX1DUO Cordless Handstick Vacuum Cleaner include:
- Powerful Vortex technology for strong suction power
- 3-in-1 design allows for use as a stick vacuum, handheld vacuum, or compact vacuum
- Long-lasting battery with up to 60 minutes of run time
- HEPA filtration system captures and traps allergens and dust particles
- LED headlight for easy visibility in dark corners and under furniture
| Colour Group | Yellow |
|---|---|
| Product Range | Cordless Vacuum Cleaners |
| Width | 26 cm |
| Height | 125 cm |
| Product Dimensions | 125cm x 26cm x 26cm |
| Colour | Sunset Yellow |
| Manufacturer | Miele |
| Key Feature 1 | Intelligent electrobrush |
| Key Feature 3 | 55 minutes runtime |
| Key Feature 2 | SpeedLock |
| GTIN | 4002516714699 |
| Colour | Yellow |
| Model Number | HX1DUO |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Vacuum Cleaner |
| Pet Hair Cleaning | No |
| Noise Level | 79 dB |
| Package Contents | Duoflex vacuum, wall mount, charging cable, battery, floorhead, dusting brush, upholstery nozzle, crevice nozzle |
| Number of Power Levels | 2 |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 3.15 kg |
| Shipping Height | 19.2 cm |
| Shipping Weight | 6.17 kg |
| Shipping Width | 76 cm |
| Shipping Depth | 29 cm |
| Cordless | Yes |
| Cyclonic Technology | Yes |
| Depth | 26 cm |
| Accessories | wall mount, charging cable, battery, floorhead, dusting brush, upholstery nozzle, crevice nozzle |
| Bluetooth | No |
| Cable Length | 1.8 m |
| Maximum Battery Recharge Time | 3.5 Hours |
| Maximum Battery Run Time | 55 min |
| Features | Intelligent electrobrush, SpeedLock, 55 minutes runtime |
| Dust Capacity | 0.3 L |
| Dust Collection | Bagless |
| Filter Type | ComfortClean |
| Floor Type | All floor types |
| Container type | Bagless |
| Runtime (Minutes) | Up to 55 |
| Weight (kg) | 3.15 |
Miele HX1DUO Cordless Handstick Vacuum Cleaner - Sunset Yellow
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

