









































The Miele HX1DUO_CAT_DOG Cordless Handstick Vacuum Cleaner in Obsidian Black is a powerful and versatile cleaning tool designed specifically for pet owners. With its lightweight and ergonomic design, this vacuum cleaner makes it easy to clean all areas of your home, from carpets to hard floors to upholstery.
Key features of the Miele HX1DUO_CAT_DOG Cordless Handstick Vacuum Cleaner include:
- Powerful suction for deep cleaning pet hair and dander
- Three-in-one design allows for use as a stick vacuum, handheld vacuum, or compact vacuum
- Replaceable battery for extended cleaning time
- HEPA filtration system to capture and trap allergens
- LED headlights for better visibility in dark corners and under furniture
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Cordless Vacuum Cleaners |
| Width | 26 cm |
| Height | 125 cm |
| Product Dimensions | 125cm x 26cm x 26cm |
| Colour | Obsidian Black |
| Manufacturer | Miele |
| Key Feature 1 | Intelligent electrobrush |
| Key Feature 3 | 55 minutes runtime |
| Key Feature 2 | SpeedLock |
| GTIN | 4002516714705 |
| Colour | Black |
| Model Number | HX1DUO_CAT_DOG |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Cordless Handstick Vacuum Cleaner |
| Pet Hair Cleaning | Yes |
| Noise Level | 79 dB |
| Package Contents | Duoflex vacuum, wall mount, charging cable, battery, floorhead, dusting brush, upholstery nozzle, crevice nozzle, electro compact handheld brush |
| Number of Power Levels | 2 |
| Weight | 3.15 kg |
| Shipping Height | 19.2 cm |
| Shipping Weight | 6.17 kg |
| Shipping Width | 76 cm |
| Shipping Depth | 29 cm |
| Cordless | Yes |
| Cyclonic Technology | Yes |
| Depth | 26 cm |
| Additional Information | 99.99% filtration of fine dust |
| Cable Length | 1.8 m |
| Maximum Battery Recharge Time | 3.5 Hours |
| Maximum Battery Run Time | 55 min |
| Features | Intelligent electrobrush, SpeedLock, 55 minutes runtime |
| Dust Capacity | 0.3 L |
| Dust Collection | Bagless |
| Filter Type | ComfortClean |
| Floor Type | All floor types |
| Container type | Bagless |
| Runtime (Minutes) | Up to 55 |
| Weight (kg) | 3.15kg |
| Cable length (m) | N/A (Cordless) |
Miele HX1DUO_CAT_DOG Cordless Handstick Vacuum Cleaner - Obsidian Black
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

