

























The Miele HX1DUO_CAR Cordless Handstick Vacuum Cleaner in Space Grey is a powerful and versatile cleaning tool for your home. With its lightweight design and long-lasting battery, you can easily clean every corner of your house without any hassle.
Key features of this vacuum cleaner include:
- Powerful suction for deep cleaning
- Three-in-one design for flexible cleaning options
- Long-lasting battery for extended cleaning sessions
- HEPA filtration system for capturing allergens and dust particles
- LED headlights for illuminating dark areas
| Colour Group | Grey |
|---|---|
| Product Range | Cordless Vacuum Cleaners |
| Width | 26 cm |
| Height | 125 cm |
| Product Dimensions | 125cm x 26cm x 26cm |
| Colour | Space Grey |
| Manufacturer | Miele |
| Key Feature 1 | Intelligent electrobrush |
| Key Feature 3 | 55 minutes runtime |
| Key Feature 2 | SpeedLock |
| GTIN | 4002516785781 |
| Colour | Grey |
| Model Number | HX1DUO_CAR |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Vacuum Cleaner |
| Pet Hair Cleaning | No |
| Noise Level | 79 dB |
| Package Contents | Duoflex vacuum, wall mount, charging cable, battery, floorhead, dusting brush, upholstery nozzle, crevice nozzle, extendable flexible XL crevice nozzle, hose extension |
| Number of Power Levels | 2 |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 3.15 kg |
| Shipping Height | 19.2 cm |
| Shipping Weight | 6.17 kg |
| Shipping Width | 76 cm |
| Shipping Depth | 29 cm |
| Cordless | Yes |
| Cyclonic Technology | Yes |
| Depth | 26 cm |
| Accessories | wall mount, charging cable, battery, floorhead, dusting brush, upholstery nozzle, crevice nozzle |
| Bluetooth | No |
| Cable Length | 1.8 m |
| Maximum Battery Recharge Time | 3.5 Hours |
| Maximum Battery Run Time | 55 min |
| Features | Intelligent electrobrush, SpeedLock, 55 minutes runtime |
| Dust Capacity | 0.3 L |
| Dust Collection | Bagless |
| Filter Type | ComfortClean |
| Floor Type | All floor types |
| Container type | Bagless |
| Runtime (Minutes) | Up to 55 |
| Weight (kg) | 3.15kg |
| Cable length (m) | N/A (Cordless) |
Miele HX1DUO_CAR Cordless Handstick Vacuum Cleaner - Space Grey
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

