











The Miele GUARDS1BLUE Vacuum in Nordic Blue is a powerful and efficient vacuum cleaner designed to keep your home clean and fresh. With a sleek and modern design, this vacuum not only looks great in your home but also provides superior cleaning performance.
Key features of the Miele GUARDS1BLUE Vacuum include:
- Powerful suction for deep cleaning carpets and rugs
- HEPA filtration system to capture and trap dust, allergens, and pet dander
- Adjustable suction power for different types of flooring
- Lightweight and easy to maneuver for effortless cleaning
- Large dustbin capacity to reduce emptying frequency
| Colour Group | Blue |
|---|---|
| Product Range | Cylinder Vacuum Cleaners |
| Width | 42.5 cm |
| Height | 23 cm |
| Product Dimensions | 23cm x 42.5cm x 24.5cm |
| Colour | Nordic Blue |
| Manufacturer | Miele |
| Key Feature 1 | ComfortFit |
| Key Feature 3 | High suction, light & compact |
| Key Feature 2 | 99.99% dust retention |
| GTIN | 4002516833741 |
| Colour | Blue |
| Model Number | GUARDS1BLUE |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Cylinder Vacuum - Bagged |
| Noise Level | 75 dB |
| Package Contents | Vacuum Cleaner, hose, tube, Universal Floorhead, Crevice Nozzle, Upholstery Nozzle, Dusting Brush, VarioClip, Filter, 1x TU bag |
| Number of Power Levels | 4.0 |
| Weight | 5.68 kg |
| Warranty Information | receipt of purchase must be kept to support any warranty claim |
| Shipping Height | 37 cm |
| Shipping Weight | 6.8 kg |
| Shipping Width | 59 cm |
| Shipping Depth | 27 cm |
| Depth | 24.5 cm |
| Accessories | hose, tube, Universal Floorhead, Crevice Nozzle, Upholstery Nozzle, Dusting Brush, VarioClip, Filter, 1x TU bag |
| Cable Length | 7.5 m |
| Hose Length | 1.6 m |
| Material | Plastic/Metal |
| Features | ComfortFit, 99.99% dust retention, High suction, light & compact |
| Dust Capacity | 3.5 L |
| Filter Type | AirClean |
| Floor Type | All floor types |
| Container type | Bagless |
| Runtime (Minutes) | N/A (Corded) |
| Weight (kg) | 5.68kg |
| Cable length (m) | 7.5m |
Miele GUARDS1BLUE Vacuum - Nordic Blue
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

