











The Miele GUARDM1FLEX Guard M1Flex Vacuum in Nordic Blue is a powerful and versatile vacuum cleaner designed to make cleaning your home a breeze. With its sleek design and innovative features, this vacuum is sure to become your go-to cleaning tool.
Key features of the Miele GUARDM1FLEX Guard M1Flex Vacuum include:
- Powerful suction that effortlessly lifts dirt and debris from carpets, rugs, and hard floors
- Adjustable suction power for customized cleaning on different surfaces
- HEPA filtration system that traps dust, allergens, and pet dander for a cleaner home environment
- Lightweight and easy to maneuver design for effortless cleaning around furniture and tight spaces
- Large capacity dustbin that is easy to empty and clean
- Telescopic wand and multiple attachments for versatile cleaning options
| Colour Group | Blue |
|---|---|
| Product Range | Cylinder Vacuum Cleaners |
| Width | 49.6 cm |
| Height | 22.7 cm |
| Product Dimensions | 22.7cm x 49.6cm x 28.4cm |
| Colour | Nordic Blue |
| Manufacturer | Miele |
| Key Feature 1 | Comfort Fit: developed for the highest hygiene standards |
| Key Feature 3 | Height-adjustable Easy Slide telescopic tube |
| Key Feature 2 | Durable: tested for the equivalent of 20 years? use |
| GTIN | 4002516832980 |
| Colour | Blue |
| Model Number | GUARDM1FLEX |
| Key Feature 4 | Ideal for hard-to-reach places: flexible crevice nozzle |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Vacuum |
| Package Contents | Vacuum Cleaner, hose, tube, Universal Floorhead, Crevice Nozzle, Upholstery Nozzle, Dusting Brush, Flexible Crevice Nozzle, Filter, 1x CO bag |
| Number of Power Levels | 77 |
| Weight | 7.26 kg |
| Warranty Information | receipt of purchase must be kept to support any claim. |
| Shipping Height | 38 cm |
| Shipping Weight | 8.7 kg |
| Shipping Width | 59 cm |
| Shipping Depth | 32 cm |
| Depth | 28.4 cm |
| Accessories | hose, tube, Universal Floorhead, Crevice Nozzle, Upholstery Nozzle, Dusting Brush, Flexible Crevice Nozzle, Filter, 1x CO bag |
| Hose Length | 2 m |
| Features | Comfort Fit: developed for the highest hygiene standards, Durable: tested for the equivalent of 20 years? use, Height-adjustable Easy Slide telescopic tube, Ideal for hard-to-reach places: flexible crevice nozzle |
| Dust Capacity | 4.5 L |
| Dust Collection | Power-line |
| Filter Type | AirClean |
| Floor Type | All floor types |
| Container type | Bagless |
| Runtime (Minutes) | N/A (Corded) |
| Weight (kg) | 7.26kg |
| Cable length (m) | 2m |
Miele Guard M1Flex Vacuum - Nordic Blue
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

