











The Miele GUARDM1C_DFLEX GuardM1C&DFlex Vacuum in Obsidian Black is a powerful and versatile vacuum cleaner designed to keep your home clean and free of dust and debris. With its sleek design and advanced features, this vacuum is sure to make cleaning a breeze.
Key Features:
- Powerful suction for deep cleaning
- DFlex floorhead for easy maneuverability
- HEPA filtration system to capture 99.9% of allergens
- Quiet operation for minimal disruption
- Multiple cleaning modes for different surfaces
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Cylinder Vacuum Cleaners |
| Width | 49.6 cm |
| Height | 22.7 cm |
| Product Dimensions | 22.7cm x 49.6cm x 28.4cm |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Miele |
| Key Feature 1 | Active AirClean filter |
| Key Feature 3 | Durable |
| Key Feature 2 | Ideal for hard-to-reach places |
| GTIN | 4002516833000 |
| Colour | Black |
| Model Number | GUARDM1C_DFLEX |
| Key Feature 4 | Durable |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Vacuum |
| Noise Level | 76 dB |
| Package Contents | Vacuum Cleaner, hose, tube, Universal Floorhead, Pet TurboBrush, Crevice Nozzle, Upholstery Nozzle, Dusting Brush, Flexible Crevice Nozzle, Filter, 1x CO bag |
| Number of Power Levels | 4.0 |
| Weight | 7.26 kg |
| Warranty Information | receipt of purchase must be kept to support any warranty claim |
| Shipping Height | 38 cm |
| Shipping Width | 59 cm |
| Shipping Depth | 32 cm |
| Depth | 28.4 cm |
| Accessories | hose, tube, Universal Floorhead, Pet TurboBrush, Crevice Nozzle, Upholstery Nozzle, Dusting Brush, Flexible Crevice Nozzle, Filter, 1x CO bag |
| Cable Length | 7.5 m |
| Hose Length | 2 m |
| Material | Plastic/Metal |
| Features | Active AirClean filter, Ideal for hard-to-reach places, Durable, Durable |
| Dust Capacity | 4.5 L |
| Dust Collection | Power-line |
| Filter Type | ActiveAirClean |
| Floor Type | All floor types |
| Container type | Bagless |
| Runtime (Minutes) | N/A (Corded) |
| Weight (kg) | 7.26kg |
| Cable length (m) | 2m |
Miele GUARDM1C_DFLEX GuardM1C&DFlex Vacuum - Obsidian Black
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

