











The Miele GUARDL1FLEX Vacuum in Sunset Yellow is a powerful and versatile vacuum cleaner designed to make cleaning your home a breeze. With its sleek design and innovative features, this vacuum is sure to become your go-to cleaning tool.
Key features of the Miele GUARDL1FLEX Vacuum include:
- Powerful suction that effectively removes dirt, dust, and debris from carpets, rugs, and hard floors
- Adjustable height settings for easy maneuverability and customized cleaning
- HEPA filtration system that captures and traps allergens and particles for cleaner air
- Large dustbin capacity that reduces the frequency of emptying and cleaning
- Lightweight and compact design for easy storage and portability
- Multiple attachments for versatile cleaning options, including a crevice tool, upholstery brush, and dusting brush
| Colour Group | Yellow |
|---|---|
| Product Range | Cylinder Vacuum Cleaners |
| Width | 50 cm |
| Height | 23.9 cm |
| Product Dimensions | 23.9cm x 50cm x 28.8cm |
| Colour | Sunset Yellow |
| Manufacturer | Miele |
| Key Feature 1 | Ideal for hard-to-reach places: flexible crevice nozzle |
| GTIN | 4002516833062 |
| Colour | Yellow |
| Model Number | GUARDL1FLEX |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Vacuums |
| Noise Level | 75 dB |
| Package Contents | Vacuum Cleaner, hose, tube with EcoComfort Handle, Universal Floorhead, 2-in-1 Crevice & Upholstery Nozzle, Dusting Brush, Flexible Crevice Nozzle, Filter, 1x TU bag |
| Number of Power Levels | 4.0 |
| Weight | 6.48 kg |
| Warranty Information | receipt of purchase must be kept to support any warranty claim |
| Shipping Height | 38 cm |
| Shipping Weight | 7.9 kg |
| Shipping Width | 59 cm |
| Shipping Depth | 32 cm |
| Depth | 28.8 cm |
| Additional Information | ComfortFit: developed for the highest hygiene standards, Durable: tested for the equivalent of 20 years? use, Ideal for hard-to-reach places: flexible crevice nozzle, Individually selectable height & ergonomic comfort handle 2.0 |
| Accessories | hose, tube with EcoComfort Handle, Universal Floorhead, 2-in-1 Crevice & Upholstery Nozzle, Dusting Brush, Flexible Crevice Nozzle, Filter, 1x TU bag |
| Cable Length | 8.5 m |
| Hose Length | 2 m |
| Material | Plastic/Metal |
| Features | Ideal for hard-to-reach places: flexible crevice nozzle |
| Dust Capacity | 3.5 L |
| Dust Collection | Power-line |
| Filter Type | AirClean |
| Floor Type | All floor types |
| Container type | Bagless |
| Runtime (Minutes) | N/A (Corded) |
| Weight (kg) | 6.48kg |
| Cable length (m) | 2m |
Miele GUARDL1FLEX Vacuum - Sunset Yellow
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

