











The Miele GUARDL1C_DFLEX GuardL1C&Dflex Cat & Dog Flex Cylinder Vacuum in Obsidian Black is a powerful and versatile cleaning tool designed specifically for homes with pets. With its flexible design and advanced filtration system, this vacuum effectively removes pet hair, dander, and odors, leaving your home clean and fresh.
Key features of this vacuum include:
- Powerful suction for deep cleaning carpets and upholstery
- Flexible design for easy maneuverability around furniture and tight spaces
- Advanced filtration system to capture and trap pet hair, dander, and allergens
- Specialized tools for cleaning pet hair from upholstery, stairs, and other surfaces
- Large capacity dustbin for less frequent emptying
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Cylinder Vacuum Cleaners |
| Width | 50 cm |
| Height | 23.9 cm |
| Product Dimensions | 23.9cm x 50cm x 28.8cm |
| Colour | Obsidian Black |
| Manufacturer | Miele |
| Key Feature 1 | ComfortFit |
| Key Feature 3 | Ideal for hard-to-reach places |
| Key Feature 2 | Individually selectable height |
| GTIN | 4002516833222 |
| Colour | Black |
| Model Number | GUARDL1C_DFLEX |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Cylinder Vacuum |
| Pet Hair Cleaning | Yes |
| Noise Level | 75 dB |
| Number of Power Levels | 4.0 |
| Weight | 6.48 kg |
| Warranty Information | receipt of purchase must be kept to support any warranty claim |
| Shipping Height | 38 cm |
| Shipping Weight | 8.7 kg |
| Shipping Width | 59 cm |
| Shipping Depth | 32 cm |
| Depth | 28.8 cm |
| Accessories | Hose, tube with EcoComfort Handle, Pet TurboBrush, Universal Floorhead, 2-in-1 Crevice & Upholstery Nozzle, Dusting Brush, Filter, 1x TU bag |
| Cable Length | 8.5 m |
| Hose Length | 2 m |
| Material | Plastic/Metal |
| Features | ComfortFit, Individually selectable height, Ideal for hard-to-reach places |
| Dust Capacity | 3.5 L |
| Dust Collection | Bag |
| Filter Type | ActiveAirClean |
| Floor Type | All floor types |
| Container type | Bagless |
| Runtime (Minutes) | N/A (Corded) |
| Weight (kg) | 6.48kg |
| Cable length (m) | 8.5m |
Miele GUARDL1C_DFLEX GuardL1C&Dflex Cat & Dog Flex Cylinder Vacuum - Obsidian Black
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

