











The Miele GUARDL1ALLFLOOR Vacuum in Obsidian Black is a powerful and versatile vacuum cleaner designed to tackle all types of flooring with ease. With its sleek design and advanced features, this vacuum is perfect for keeping your home clean and tidy.
Key Features:
- Powerful suction for deep cleaning
- Adjustable floorhead for seamless transitions between different floor types
- HEPA filtration system to capture and trap dust and allergens
- Quiet operation for minimal disruption
- Large capacity dustbin for less frequent emptying
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Cylinder Vacuum Cleaners |
| Width | 50 cm |
| Height | 23.9 cm |
| Product Dimensions | 23.9cm x 50cm x 28.8cm |
| Colour | Obsidian Black |
| Manufacturer | Miele |
| Key Feature 1 | AllFloor floorhead |
| Key Feature 2 | Durable |
| GTIN | 4002516833093 |
| Colour | Black |
| Model Number | GUARDL1ALLFLOOR |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Vacuum |
| Noise Level | 75 dB |
| Package Contents | Vacuum Cleaner, hose, tube with EcoComfort Handle, Universal Floorhead, AllFloor Floorhead, 2-in-1 Crevice & Upholstery Nozzle, Dusting Brush, Filter, 1x TU bag |
| Number of Power Levels | 4.0 |
| Weight | 6.48 kg |
| Warranty Information | receipt of purchase must be kept to support any warranty claim |
| Shipping Height | 38 cm |
| Shipping Weight | 8.2 kg |
| Shipping Width | 59 cm |
| Shipping Depth | 32 cm |
| Depth | 28.8 cm |
| Additional Information | Cylinder - Bagged, All floor types + specialist AllFloor brush |
| Accessories | hose, tube with EcoComfort Handle, Universal Floorhead, AllFloor Floorhead, 2-in-1 Crevice & Upholstery Nozzle, Dusting Brush, Filter, 1x TU bag |
| Cable Length | 8.5 m |
| Hose Length | 2 m |
| Material | Plastic/Metal |
| Features | AllFloor floorhead, Durable |
| Dust Capacity | 3.5 L |
| Dust Collection | Power-line |
| Filter Type | AirClean Plus |
| Floor Type | All floor types |
| Container type | Bagless |
| Runtime (Minutes) | N/A (Corded) |
| Weight (kg) | 6.48kg |
| Cable length (m) | 8.5m |
Miele GuardL1AllFloor Vacuum - Obsidian Black
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

