

























| Product Dimensions | 31cm x 51.5cm x 31cm |
|---|---|
| Colour | Grey |
| Manufacturer | Miele |
| Key Feature 1 | Miele quality with sustainable bagless design. Made in Germany. |
| Key Feature 3 | TurboBrush to effectively remove pet hair and lint in addition to EcoTeQ floorhead for energy efficient vacuuming across all floor types |
| Key Feature 2 | Powerful 890W cleaning power with vortex technology and 4-stage rotary selector |
| GTIN | 4002516556251 |
| Colour | Grey |
| Model Number | CX1BLIZ_CAT_DOG |
| Key Feature 4 | Automatic self-cleaning and HEPA lifetime filter with CleanStream®capturing 99.9% of fine dust and allergens |
| Product Category Group | SDA |
| Noise Level | 88 dB |
| Number of Power Levels | 6 |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 8.4 kg |
| Shipping Height | 38.7 cm |
| Shipping Width | 38.2 cm |
| Shipping Depth | 38.2 cm |
| Depth | 31 cm |
| Bluetooth | No |
| Height (cm) | 31 cm |
| Features | Miele quality with sustainable bagless design. Made in Germany., Powerful 890W cleaning power with vortex technology and 4-stage rotary selector , TurboBrush to effectively remove pet hair and lint in addition to EcoTeQ floorhead for energy efficient vacu |
| Container type | Bagless |
| Runtime (Minutes) | N/A (Corded) |
| Weight (kg) | 8.4kg |
| Cable length (m) | 7.5m |
Miele CX1BLIZ_CAT_DOG Blizzard Comfort Cat & Dog Cylinder Vacuum Cleaner - Grey
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

