































The Miele C3COMFORT Bagged Cylinder Vacuum Cleaner in Marine Blue is a high-quality cleaning appliance designed to make household cleaning a breeze. With a powerful 1200W motor and a large 4.5L dust bag capacity, this vacuum cleaner is perfect for deep cleaning carpets, rugs, and hard floors.
Key features of the Miele C3COMFORT Bagged Cylinder Vacuum Cleaner include:
- 1200W motor for powerful suction
- 4.5L dust bag capacity for long cleaning sessions
- HEPA AirClean filter to capture allergens and dust particles
- Telescopic stainless steel wand for easy reach and maneuverability
- 6-stage rotary dial for adjusting suction power to different surfaces
- Integrated accessories including a crevice tool, upholstery nozzle, and dusting brush
| Colour Group | Blue |
|---|---|
| Product Range | Cylinder Vacuum Cleaners |
| Width | 49.6 cm |
| Height | 22.7 cm |
| Product Dimensions | 22.7cm x 49.6cm x 28.4cm |
| Colour | Marine Blue |
| Manufacturer | Miele |
| Key Feature 1 | 890W PowerEfficiency motor |
| Key Feature 2 | Universal & Parquet XL floorhead |
| GTIN | 4002516555049 |
| Colour | Blue |
| Model Number | C3COMFORT |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Vacuum Cleaner |
| Pet Hair Cleaning | No |
| Noise Level | 77 dB |
| Package Contents | Vacuum cleaner, hose, tube & floorhead, Crevice nozzle, Upholstery nozzle, dusting brush, filter, 1x GN bag, Parquet floorhead |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 7.3 kg |
| Shipping Height | 38 cm |
| Shipping Weight | 8.7 kg |
| Shipping Width | 59 cm |
| Shipping Depth | 32 cm |
| Cordless | No |
| Cyclonic Technology | No |
| Depth | 28.4 cm |
| Accessories | hose, tube & floorhead, Crevice nozzle, Upholstery nozzle, dusting brush, filter, 1x GN bag |
| Bluetooth | No |
| Cable Length | 8.5 m |
| Hose Length | 2.2 m |
| Features | 890W PowerEfficiency motor, Universal & Parquet XL floorhead, 12m cleaning radius |
| Dust Capacity | 4.5 L |
| Dust Collection | Bag |
| Filter Type | HEPA AirClean Filter |
| Floor Type | All floor types |
| Container type | Bagless |
| Runtime (Minutes) | N/A (Corded) |
| Weight (kg) | 7.3kg |
| Cable length (m) | 8.5m |
Miele C3COMFORT Bagged Cylinder Vacuum Cleaner - Marine Blue
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

