

The Miele BOOSTCX1 Cat & Dog bagless vacuum cleaner combines an incredible performance in a compact device
Boasting Vortex technology, the BOOSTCX1 Cat & Dog has a powerful suction, cleaning more dust/dirt and retains even the smallest particles thanks to the Hygiene AirClean filter.
With its compact size, this vacuum can be easily moved round allowing you to clean the whole house with ease.
The BOOSTCX1 Cat & Dog bagless vacuum cleaner glides smoothly on its wheels following the user thanks to TrackDrive. This protects both your furniture and door frames from damage. Also has extremely convenient height adjustment thanks to a Comfort telescopic tube giving you the best of comfort and control.
Comes with:
- Upholstery nozzle
- Crevice nozzle
- Dusting brush with synthetic bristles
- Turbobrush STB 305-3 - ideal for collecting pet hair
For those harder to reach areas or tougher to remove stains.
Order the Miele BOOSTCX1 Cat & Dog bagless vacuum cleaner today!
| Product Dimensions | 31cm x 51.5cm x 31cm |
|---|---|
| energyrating_datasheet | https://media.miele.com/downloads/n-/gb/FS_11666830_GBE_GB-en-GB.pdf |
| Colour | Graphite |
| Manufacturer | Miele |
| Key Feature 1 | 8 Metre Cord, 890W Performance Motor |
| Key Feature 3 | Vortex Technology |
| Key Feature 2 | 3 Power Levels |
| GTIN | 4002516384649 |
| Colour | Black |
| Model Number | BOOSTCX1CAT_DOG |
| Power Rating (Watts) | 890 |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Cylinder Vacuum Cleaner |
| Noise Level | 88 dB |
| Number of Power Levels | 3 |
| Width (cm) | 40cm |
| Weight | 8.4 kg |
| Shipping Height | 38.7 cm |
| Shipping Weight | 9.9 kg |
| Shipping Width | 59.5 cm |
| Shipping Depth | 38.2 cm |
| Container Type | Bagless |
| Depth | 31 cm |
| Additional Information | Sustainable, Hygienic bagless canister with large 2.0l capacity |
| Cable Length (m) | 6.5 |
| Height (cm) | 31 cm |
| Features | 8 Metre Cord, 890W Performance Motor, 3 Power Levels, Vortex Technology |
| Container type | Bagless |
| Runtime (Minutes) | N/A (Corded) |
| Weight (kg) | 5.8kg |
| Cable length (m) | 2m |
Miele BOOSTCX1CAT_DOG Boost CX1 Cat & Dog Bagless Cylinder Vacuum Cleaner - Obsidian Black
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

