

The Midea MF100W70 7kg 1200 Spin Washing Machine in White is a reliable and efficient appliance that will make laundry day a breeze. With a 7kg capacity, it is perfect for small to medium-sized households, and the 1200 spin speed ensures your clothes come out clean and fresh every time.
Key features of the Midea MF100W70 Washing Machine include:
- 7kg capacity - ideal for small to medium-sized households
- 1200 spin speed - ensures clothes are thoroughly cleaned and dried
- Multiple wash programs - choose the perfect setting for your laundry needs
- Energy-efficient - helps save on electricity bills
- Quick wash option - perfect for when you're in a hurry
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Front Loading Washing Machines |
| Width | 59.5 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 85 cm |
| Product Dimensions | 85cm x 59.5cm x 40cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Midea |
| Key Feature 1 | Lunar Dial |
| Key Feature 3 | Hygiene 90 |
| Key Feature 2 | Rapid Wash options |
| GTIN | 6945878344525 |
| Colour | White |
| Model Number | MF100W70 |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Washing Machine |
| Quick Wash Time | 15 min |
| Weight | 55 kg |
| Washing Capacity | 7 kg |
| Shipping Height | 85.5 cm |
| Shipping Weight | 58 kg |
| Shipping Width | 65.5 cm |
| Shipping Depth | 50 cm |
| Spin Speed | 1200 |
| Control Type | Dial and Button |
| Depth | 40 cm |
| Add Laundry Feature | No |
| Certifications & Standards | CE-UKCA |
| Installation Type | Freestanding |
| Features | Lunar Dial, Rapid Wash options, Hygiene 90 |
| Steam | No |
| Smart App connected | No |
| Spin Speed | 1200 rpm |
| Self Cleaning Dispenser | No |
| Quick Wash | Yes |
| Child lock | Yes |
| Capacity (Kg) | 7 |
Midea MF100W70 59.5cm 7kg/1200 Spin Washing Machine - White
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


