





















The Midea MDRS619FIE46 83.5cm 460L Frost Free Fridge Freezer in Stainless Steel is a spacious and efficient appliance that is perfect for any modern kitchen.
Key features include:
- 460L total capacity provides ample storage space for all your groceries
- Frost free technology eliminates the need for manual defrosting
- Stainless steel finish adds a sleek and modern touch to your kitchen
- Adjustable shelves and door bins allow for customizable storage options
- LED lighting illuminates the interior for easy visibility
- Multi-airflow system ensures consistent temperatures throughout the fridge and freezer
| Colour Group | Stainless Steel |
|---|---|
| Product Range | American Style Fridge Freezers |
| Width | 83.5 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 177.5 cm |
| Product Dimensions | 177.5cm x 83.5cm x 63cm |
| Colour | Stainless Steel |
| Manufacturer | Midea |
| Key Feature 1 | Total No Frost technology |
| Key Feature 3 | Super cooling & freezing |
| Key Feature 2 | 460L total net capacity |
| GTIN | 6940461937450 |
| Colour | Silver |
| Model Number | MDRS619FIE46 |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | American Style Fridge Freezer |
| Noise Level | 41 dB |
| Number of Freezer Drawers | 2 |
| Net Freezer Capacity | 189 L |
| Multi Air Flow Technology | Yes |
| Net Refrigerator Capacity | 271 L |
| No. Refrigerator Shelves | 4 |
| Net Total Capacity | 460 L |
| Number of Freezer Shelves | 4 |
| Number of Refrigerator Crispers | 2 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 3 |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 81 kg |
| Shipping Height | 184 cm |
| Shipping Weight | 90 kg |
| Shipping Width | 90 cm |
| Shipping Depth | 69.7 cm |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 12 hr |
| Split | 80/20 |
| Door Alarm | Yes |
| Door Style | American |
| Depth | 63 cm |
| Defrost Type | Total No Frost |
| Digital Inverter Compressor | Yes |
| Additional Information | Super cooling and super freezing function, 90 degree door open feasibility |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Certifications & Standards | CE |
| Child Lock | Yes |
| Climate Class | N/SN/ST/T |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Fast Freeze | Yes |
| Features | Total No Frost technology, 460L total net capacity, Super cooling & freezing |
| Energy Efficiency Class | E |
Midea MDRS619FIE46 83.5cm 460L Frost Free Fridge Freezer - Stainless Steel
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


