



| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Under Counter Larder Fridges |
| Width | 47.2 cm |
| Height | 86.4 cm |
| Product Dimensions | 86.4cm x 47.2cm x 44.6cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Midea |
| Key Feature 1 | 93L capacity |
| Key Feature 3 | Reversible Door |
| Key Feature 2 | Transparent bottle frame |
| GTIN | 6940461937221 |
| Colour | White |
| Model Number | MDRD146FGE01 |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Fridge |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 41 dB |
| Net Refrigerator Capacity | 93 L |
| No. Refrigerator Shelves | 3 |
| Net Total Capacity | 93 L |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 3 |
| Thermostat Available | Yes |
| Weight | 22.5 kg |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Weight | 22.5 kg |
| Shipping Width | 49.4 cm |
| Shipping Depth | 45.8 cm |
| Depth | 44.6 cm |
| Defrost Type | Manual |
| Additional Information | Tempered glass shelves and transparent drawers |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Certifications & Standards | CE |
| Climate Class | T/ST/N |
| Interior Light Type | LED |
| Interior Light | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Features | 93L capacity, Transparent bottle frame, Reversible door |
| Energy Efficiency Class | E |
| With Icebox | No |
| Defrost type | Manual defrost |
| Noise Level dB (A) | 41 |
| Temperature display | No |
| Total Litre capacity (Net) | 81 - 100 |
Midea MDRD146FGE01 47.2cm Undercounter Larder Fridge - White
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


