









| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Chest Freezers |
| Width | 54.7 cm |
| Display Screen Type | LCD |
| Height | 85 cm |
| Smart Connect | No |
| Alarm - Door open | No |
| Product Dimensions | 85cm x 54.7cm x 44.6cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Midea |
| Key Feature 1 | Precise LED Control ? Easy temperature adjustments |
| Key Feature 3 | Switch Mode Feature ? Use as fridge or freezer |
| Key Feature 2 | One Touch Fast Freeze ? Preserve freshness quickly |
| GTIN | 6940461942201 |
| Colour | White |
| Model Number | MDRC154FZE01 |
| Key Feature 4 | Balanced Lid Design ? Smooth and safe opening |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Chest Freezer |
| Noise Level | 38 dB |
| Number of Freezer Baskets | 1 |
| Net Freezer Capacity | 99 L |
| Thermostat Available | Yes |
| Weight | 17.6 kg |
| Warranty Information | register your warranty at https://midea.pacificawarranty.com/welcome. receipt must be retained |
| Shipping Height | 88.8 cm |
| Shipping Weight | 20 kg |
| Shipping Width | 57.4 cm |
| Shipping Depth | 46.3 cm |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 100 hr |
| Suitable for Out Buildings | Yes |
| Depth | 44.6 cm |
| Defrost Type | Manual |
| Child Lock | Yes |
| Climate Class | SN/ST |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Energy Consumption | 169 kWh |
| Features | Precise LED Control ? Easy temperature adjustments, One Touch Fast Freeze ? Preserve freshness quickly, Switch Mode Feature ? Use as fridge or freezer, Balanced Lid Design ? Smooth and safe opening |
| Energy Efficiency Class | E |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 4.5 kg |
| Type | Chest Freezer |
| Defrost type | Manual defrost |
| Suitable for watertight outbuildings | Yes |
| Noise Level dB (A) | 38 |
| Temperature display | Yes |
| Total Litre capacity (Net) | 81 - 100 |
Midea MDRC154FZE01 99L Chest Freezer with LED Control
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


