











The Metz 65MRF6000ZUK 65' 4K Smart TV in Black Finish is a top-of-the-line television that offers stunning picture quality and a range of smart features for an immersive viewing experience.
Key Features:
- 65-inch display with 4K resolution for crystal-clear images
- Smart TV functionality allows you to stream your favorite content from apps like Netflix, Hulu, and more
- Black finish adds a sleek and modern touch to any living space
- Multiple HDMI and USB ports for connecting external devices
- Built-in Wi-Fi for easy internet connectivity
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | 65 to 74 inch LED 4K UHD Televisions |
| Width | 144.4 cm |
| Height | 83.9 cm |
| Product Dimensions | 83.9cm x 144.4cm x 9.1cm |
| Freely | Yes |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Metz |
| Key Feature 1 | 65-Inch Display - Immersive viewing experience |
| Key Feature 3 | Smart TV Features - Access popular apps easily |
| Key Feature 2 | 4K Resolution - Stunning picture clarity |
| GTIN | 4057313024748 |
| Colour | Black |
| Model Number | 65MRF6000ZUK |
| Key Feature 4 | Energy Efficient - Enjoy guilt-free entertainment |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| RMS Output Power | 2*12W |
| Scan Format | Digital |
| Operating System | Roku |
| Number of USB Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 3 |
| USB | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Type of Antenna | Terrestrial |
| TV Services | Freely Play, Netflix, Disney+, Prime, Roku, BT Sport etc |
| Width with Stand | 144.9 cm |
| Weight | 14.3 kg |
| Warranty Information | *receipt of purchase must be kept to support any claim. |
| Shipping Height | 97.5 cm |
| Shipping Weight | 25.2 kg |
| Shipping Width | 14.5 cm |
| Speakers | 2 |
| Smart Connect | Yes |
| Shipping Depth | 160 cm |
| Screen Technology | Direct LED |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Digital Tuner | Yes |
| Depth | 9.1 cm |
| Depth with Stand | 29.1 cm |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | DLED |
| Additional Information | All major VOD Players including Netflix, Prime, Disney+, BT Sport etc (all subject to subscription) |
| Height with Stand | 92.7 cm |
| Horizontal Viewing Angle | 178 /178 |
| Maximum Resolution | UHD |
| Headphone | Yes |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Features | 65-Inch Display - Immersive viewing experience, 4K Resolution - Stunning picture clarity, Smart TV Features - Access popular apps easily, Energy Efficient - Enjoy guilt-free entertainment |
| Energy Efficiency Class | F |
| Enhanced Refresh Rate | 60Hz |
| HDMI | Yes |
| HDMI Version | HDMI2.1 |
Metz 65MRF6000ZUK 65" 4K Smart TV in Black Finish
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

