











Experience premium home entertainment with the Metz 55MRF6000ZUK 55" 4K DLED Smart TV. This sleek and stylish TV delivers stunning picture quality and immersive sound to elevate your viewing experience.
Key Features:
- 55" 4K DLED display for crisp, clear visuals
- Smart TV functionality for access to streaming services and apps
- High-quality sound system for immersive audio
- Sleek and stylish design to complement any home decor
- Multiple connectivity options including HDMI and USB ports
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | 55 to 64 inch LED 4K UHD Televisions |
| Width | 122.6 cm |
| Height | 71.3 cm |
| Product Dimensions | 71.3cm x 122.6cm x 8cm |
| Freely | Yes |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Metz |
| Key Feature 1 | 4K DLED Display - Experience unparalleled clarity |
| Key Feature 3 | High Dynamic Range - Immerse in vibrant colours |
| Key Feature 2 | Smart TV Access - Enjoy all your favourite apps |
| GTIN | 4057313024731 |
| Colour | Black |
| Model Number | 55MRF6000ZUK |
| Key Feature 4 | Eco-Friendly - Enjoy quality without excess waste |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| Scan Format | Digital |
| Operating System | Roku |
| Number of USB Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 3 |
| USB | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Type of Antenna | Terrestrial |
| Width with Stand | 122.6 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 9.6 kg |
| Wireless LAN | Yes |
| Warranty Information | *receipt of purchase must be kept to support any claim. |
| Shipping Height | 84 cm |
| Shipping Weight | 13.5 kg |
| Shipping Width | 14.5 cm |
| Smart TV | Yes |
| Shipping Depth | 133.5 cm |
| Screen Technology | Direct LED |
| Standard Refresh Rate | 60Hz |
| Depth | 8 cm |
| Depth with Stand | 25 cm |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | QLED |
| Additional Information | All major VOD Players including Netflix, Prime, Disney+, BT Sport etc (all subject to subscription) |
| Height with Stand | 77.4 cm |
| Horizontal Viewing Angle | 178 /178 |
| Headphone | Yes |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Features | 4K DLED Display - Experience unparalleled clarity, Smart TV Access - Enjoy all your favourite apps, High Dynamic Range - Immerse in vibrant colours, Eco-Friendly - Enjoy quality without excess waste |
| Energy Efficiency Class | F |
| Enhanced Refresh Rate | 60Hz |
| HDMI | Yes |
| HDMI Version | HDMI2.1 |
Metz 55" 4K DLED Smart TV - Premium Home Entertainment
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

