





















Experience stunning picture quality and immersive sound with the Metz 55MQF7500ZUK 55" 4K QLED Smart TV. This sleek and stylish TV features a 55-inch display with QLED technology, delivering vibrant colors and deep blacks for a truly cinematic viewing experience. With built-in smart capabilities, you can easily access your favorite streaming services and apps, while the included remote control makes navigation a breeze.
- 55-inch display with QLED technology
- 4K resolution for crisp, clear images
- Smart TV capabilities for streaming content
- Immersive sound quality
- Sleek and stylish design
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | 55 to 64 inch QLED 4K UHD Televisions |
| Width | 122.5 cm |
| Height | 71.7 cm |
| Product Dimensions | 71.7cm x 122.5cm x 9.3cm |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Metz |
| Key Feature 1 | Lightening Quick Responses |
| Key Feature 3 | All major VOD Players including Netflix, Prime, Disney+, BT Sport etc (all subject to subscription) |
| Key Feature 2 | Matte Screen: Anti-reflection technology for glare-free viewing |
| GTIN | 4057313024656 |
| Model Number | 55MQF7500ZUK |
| Key Feature 4 | Quantum Dot - QLED |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| Scan Format | Digital |
| Operating System | Roku |
| Number of USB Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 3 |
| Width with Stand | 122.5 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 11.3 kg |
| Wireless LAN | Yes |
| Warranty Information | *receipt of purchase must be kept to support any warranty claim |
| Shipping Height | 84 cm |
| Shipping Weight | 15.1 kg |
| Shipping Width | 14.5 cm |
| Smart TV | Yes |
| Shipping Depth | 134 cm |
| Standard Refresh Rate | 60Hz |
| Depth | 9.3 cm |
| Depth with Stand | 26.5 cm |
| Backlight Technology | QLED |
| Additional Information | Matte Screen |
| Height with Stand | 77.4 cm |
| Horizontal Viewing Angle | 178 /178 |
| Headphone | Yes |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Features | Lightening Quick Responses, Matte Screen: Anti-reflection technology for glare-free viewing, All major VOD Players including Netflix, Prime, Disney+, BT Sport etc (all subject to subscription) , Quantum Dot - QLED |
| Energy Efficiency Class | F |
| Enhanced Refresh Rate | 60Hz |
| HDMI | Yes |
| HDMI Version | HDMI2.1 |
Metz 55MQF7500ZUK 55" 4K QLED Smart TV - Black
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

