






















The Metz 50MQF7500ZUK 50" 4K QLED Smart TV in black is a top-of-the-line television that offers stunning picture quality and a range of smart features for an immersive viewing experience.
Key features include:
- 50" 4K QLED display for vibrant colors and sharp detail
- Smart TV functionality allows access to streaming services and apps
- High dynamic range (HDR) technology for enhanced contrast and brightness
- Dolby Atmos sound system for immersive audio
- Sleek black design that will complement any living room decor
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | 43 to 54 inch QLED 4K UHD Televisions |
| Width | 124 cm |
| Height | 65.3 cm |
| Product Dimensions | 65.3cm x 124cm x 9cm |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Metz |
| Key Feature 1 | Stunning 4K Resolution - Enjoy vivid details |
| Key Feature 3 | User-Friendly Interface - Easy access to apps |
| Key Feature 2 | QLED Backlight - Brings colours to life |
| GTIN | 4057313024649 |
| Colour | Black |
| Model Number | 50MQF7500ZUK |
| Key Feature 4 | Energy Efficient Design - Style meets sustainability |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| Scan Format | Digital |
| Operating System | Roku |
| Number of USB Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 2 |
| Width with Stand | 111 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 8.1 kg |
| Wireless LAN | Yes |
| Warranty Information | *receipt of purchase must be kept to support any warranty claim |
| Shipping Height | 78 cm |
| Shipping Weight | 12.1 kg |
| Shipping Width | 14.5 cm |
| Smart TV | Yes |
| Shipping Depth | 124 cm |
| Standard Refresh Rate | 60Hz |
| Depth | 9 cm |
| Depth with Stand | 26.5 cm |
| Backlight Technology | DLED |
| Additional Information | Matte Screen |
| Height with Stand | 70.5 cm |
| Horizontal Viewing Angle | 178 /178 |
| Headphone | Yes |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Features | Stunning 4K Resolution - Enjoy vivid details, QLED Backlight - Brings colours to life, User-Friendly Interface - Easy access to apps, Energy Efficient Design - Style meets sustainability |
| Energy Efficiency Class | F |
| Enhanced Refresh Rate | 60Hz |
| HDMI | Yes |
| HDMI Version | HDMI1.4 |
| Smart | Yes |
| Screen Size (inches) | 50 |
Metz 50MQF7500ZUK 50" 4K QLED Smart TV - Black
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

