

















The Metz 24MPE7002Z is a 24-inch Full HD Smart Google TV that offers a high-quality viewing experience with smart features for added convenience.
Key features include:
- Full HD resolution for crisp and clear picture quality
- Smart TV functionality allows you to access streaming services and apps
- Google TV platform for seamless integration with Google services
- 24-inch screen size ideal for smaller spaces or as a secondary TV
- Multiple connectivity options including HDMI, USB, and Wi-Fi
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Up to 31 inch LED HD Ready Televisions |
| Width | 36.6 cm |
| Height | 54.9 cm |
| Product Dimensions | 54.9cm x 36.6cm x 7.4cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Metz |
| Key Feature 1 | Lightening Quick Responses |
| Key Feature 3 | Smart TV |
| Key Feature 2 | Portable compact design |
| GTIN | 4057313023680 |
| Colour | White |
| Model Number | 24MPE7002Z |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| RMS Output Power | 2 x 6W |
| Scan Format | Digital |
| Operating System | |
| Number of USB Ports | 1.0 |
| Number of HDMI Ports | 1.0 |
| USB | Yes |
| TV Services | Netflix, Prime, Disney+/Apple TV, BT Sport etc |
| Width with Stand | 54 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 4 kg |
| Warranty Information | receipt of purchase must be kept to support any warranty claim |
| Shipping Height | 49.4 cm |
| Shipping Weight | 4.2 kg |
| Shipping Width | 62.4 cm |
| Speakers | 2.1 |
| Smart Connect | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Shipping Depth | 12.5 cm |
| Screen Technology | LED |
| Screen Size | 24 in |
| Standard Refresh Rate | 60Hz |
| Depth | 7.4 cm |
| Depth with Stand | 7.4 cm |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Backlight Technology | DLED |
| Additional Information | Lightening Quick Responses, All major VOD Players including Netflix, Prime, Disney+, BT Sport etc (all subject to subscription) |
| Height with Stand | 36.6 cm |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Features | Lightening Quick Responses, Portable compact design, Smart TV |
| Energy Efficiency Class | E |
| HDMI | Yes |
| HDMI Version | 2.2 |
| Smart | Yes |
| Screen Size (inches) | 24 |
Metz 24MPE7002Z 24" Full HD Smart Google TV
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

