

















| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Tall Wine Coolers |
| Width | 69.7 cm |
| Height | 201.3 cm |
| Product Dimensions | 201.3cm x 69.7cm x 76.4cm |
| Country of Origin | Bulgaria |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Liebherr |
| Key Feature 1 | Water tray ensures ideal humidity control |
| Key Feature 3 | FreshAir charcoal filter keeps wine fresh |
| Key Feature 2 | Quiet operation creates tranquil wine storage |
| GTIN | 4016803106319 |
| Colour | BlackSteel |
| Model Number | WPGBI7473 |
| Key Feature 4 | Adjustable wooden trims fit all bottle sizes |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Wine Coolers |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 35 dB |
| Net Total Capacity | 561 L |
| Open Door Warning | Yes |
| Number of Shelves | 12 |
| Temperature Warning | Yes |
| Temperature Zones | Yes |
| Weight | 152 kg |
| Warranty Information | receipt of purchase must be kept to support any claim |
| Shipping Height | 208.7 cm |
| Shipping Weight | 160.8 kg |
| Shipping Width | 72.2 cm |
| Shipping Depth | 85.7 cm |
| Shelf Type | Wooden |
| Depth | 76.4 cm |
| Climate Class | SN/ST |
| Interior Light | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Energy Consumption | 0.51 kWh |
| Features | Water tray ensures ideal humidity control, Quiet operation creates tranquil wine storage, FreshAir charcoal filter keeps wine fresh, Adjustable wooden trims fit all bottle sizes |
| Energy Efficiency Class | F |
| Filter Type | FreshAir charcoal filter |
| Promotions | Liebherr Ten Year Guarantee |
Liebherr WPGBI7473 Black Multi-Temp Wine Cooler
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


