











Key features of the Liebherr URD3600 Built Under Larder Fridge include:
-
- Energy-efficient performance to help save on electricity costs
- Adjustable glass shelves for flexible storage options
- LED lighting for bright and energy-efficient illumination
- Automatic defrost function for hassle-free maintenance
- SuperCool function to rapidly cool newly added items
| Product Range | Integrated Larder Fridges |
|---|---|
| Width | 60 cm |
| Height | 85 cm |
| Alarm - Door open | Yes |
| Product Dimensions | 85cm x 60cm x 56cm |
| Country of Origin | Austria |
| Manufacturer | Liebherr |
| Key Feature 1 | Touch control |
| Key Feature 3 | Glass Safety Shelves |
| Key Feature 2 | Door on Door Fitting |
| GTIN | 9005382258279 |
| Model Number | URD3600 |
| Key Feature 4 | Reversible Door |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Larder |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 34 dB |
| Net Refrigerator Capacity | 271 L |
| No. Refrigerator Shelves | 3 |
| Net Total Capacity | 271 L |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 2 |
| Weight | 33 kg |
| Warranty Information | consumer to keep receipt |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Weight | 35 kg |
| Shipping Width | 61.5 cm |
| Shipping Depth | 71 cm |
| Door Alarm | Yes |
| Depth | 56 cm |
| Defrost Type | Manual |
| Additional Information | Door Alarm, Height Adjustable Feet at Front & rear |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Climate Class | SN/T |
| Interior Light | Yes |
| Installation Type | Built In |
| Features | Touch Control, Door on Door Fitting, Glass Safety Shelves, Reversible Door |
| Energy Efficiency Class | D |
| Promotions | Liebherr Ten Year Guarantee |
| With Icebox | No |
| Hinge type | Fixed door on door |
| Defrost type | Auto defrost |
| Noise Level dB (A) | 34 |
| Temperature display | Yes |
| Total Litre capacity (Net) | 101 - 130 |
Liebherr URD3600 Built Under Larder Fridge
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



